Pille Ivask • 2. oktoober 2015 kell 21:01

Vene miljardär ostab tegevuse lõpetanud pankasid kokku

Mihhail Gutseriev (keskel)  Foto: epa

Kui Vene majanduskriis on sundinud kümneid panku uksi sulgema, siis miljardär Mihhail Gutserijev näeb selles oma võimalust, kirjutab Bloomberg.

PJSC B&N Bank on üks neist, kes sulguvate pankade arvelt kasu lõikab. Panga üks omanikke on miljardär ning naftakompanii Russneft omanik Mihhail Gutserijev.

Viimastel kuudel on Gutserijevi pank üles ostnud mitmeid tegevuse lõpetanud Vene pankasid, muutudes ühtlasi üheks suurimaks Venemaa erapangaks. Sellise tempoga kasvu oli raske ette kujutada enne, kui USA ja Euroopa Liidu sanktsioonid ning odav nafta hind Vene majandust räsima hakkasid. Tänavuseks aastaks oodatakse Venemaale 3,8 protsendi suurust majanduslangust.

Juhatuse esimees Mihhail Šiškhanov, kes on ühtlasi Gutserijevi sugulane ning ettevõtte kaasomanik, märkis Moskvas Bloombergile antud intervjuus, et kriis on loonud uusi võimalusi.

„Me ei teeni just nii palju kui me loodame, ent me suudame kasvada ülevõtmiste kaudu kindlasti veelgi,“ kommenteeris Šiškhanov popsutades e-sigaretti.

Alates möödunud aasta detsembrist on pank üle võtnud seitse hädas olevat panka. Viimane neist oli MDM pank, mis osteti juunis. Kui tehing välja kuulutati, oli MDM panga näol tegu Venemaa suuruselt 23. pangaga. Fitch Ratingsi andmeil on B&N pangast praeguseks saanud suuruselt viies riigi omandisse mittekuuluv pank Venemaal.

Šiškhanov keeldust ütlemast, kui palju raha ta laienemisele kulutanud on. 57aastane Gutserijev, kelle varanduse väärtuseks hinnatakse 2,9 miljardit dollarit, ütles juulis ajalehele RBC antud intervjuus, et tema sugulased toovad välismaalt raha koju tagasi eesmärgiga rekapitaliseerida Vene pankasid.

Inguššia päritolu Gutserijev on lisaks eelnevale investeerinud märkimisväärselt ka luksushotellidesse, nende seas Punase väljaku ligidal olevasse viie tärni hotelli National. 2007. aastal lahkus Gutserijev Venemaalt, kuna teda süüdistati maksudest kõrvalehoidmises. Gutserijev on kõike eitanud. Kolm aastat tagasi naasis mees Venemaale.

„Äris pead sa olema väga ahne,“ ütles Gutserijev sel aastal antud intervjuus ja lisas, et hindama peab iga teenitud dollarit, samuti on kasulik tema sõnul vara kuhjata, et seda hiljem edasi müüa.

B&N panga puhul on tegemist ehtsa hasartmänguga. Kui Venemaa majandus jätkab praegusel kursil, võib see tähendada, et pank seisab silmitsi suure hulga halbade laenudega. Standard & Poor’s on pangale andnud pangale krediidireitingu tasemeks B koos negatiivse väljavaatega.

Teisalt ütles Standard & Poor’si analüütik Jekaterina Maruškevitš, et teisalt võib B&N pank muutuda oma suuruse tõttu riigi seisukohast võttes väga oluliseks, mistõttu võib see omakorda riske vähendada. Seni on B&N saanud Venemaa 900 miljardi rubla suurusest rekapitaliseerimise plaanist endale 8,8 miljardit.

Šokolaad ja sigaretid

Kuigi B&N kasvab, püüab ta säilitada väikepanga imagot. Moskvas paikneva peakontori kuuendal korrusel asuvas konverentsiruumis võivad külastajad nautida tasuta sigarette. Viimaseid on saada kahes variandis: traditsioonilised ja e-sigaretid. Magusasõbrad saavad nosida panga logoga šokolaadi.

Macro Advisory juht Tom Adshead kommenteeris, et kuna Venemaa on kriisist palju räsida saanud, võib nii-öelda majanduspõhjast alustamine olla tark mõte. „Peab lihtsalt olema usku sellesse, et Venemaa majanduse puhul on kätte jõudnud tsükli madalpunkt, mitte depressioon.“

Kremli nõunikud on Venemaa keskpanka üles kutsunud karmimate kapitalireeglite edasilükkamisele, sest see võib nende hinnangul tähendada majanduskriisi süvenemist.

Kuna Sberbank ja VTB Group on praegu võimetud dollarilaene refinantseerima, on B&N ning mõned teised pangad kasutanud keskpanga kriisimeetmeid ära, et laiendada välisvääringus laenude andmist.

„Sanktsioonid ise ei avanud uksi. Pigem avanesid võimalused eraorganisatsioonide jaoks,“ leidis Šiškhanov.

Fitchi andmeil olid septembrikuu seisuga B&N pangal varasid suuruses 1,3 triljonit rubla. Kuigi pank laenab valdavalt ettevõtetele ning tarbimislaenud moodustavad kogulaenudest üsna väikese osa, püüab pank balansseerida kahe äri vahel. Pankrotistunud pankade ostmine võib B&Ni eesmärgile lähemale viia.

Juba mitmeid aastaid on B&N silma paistnud sellega, et ettevõttest võib tulevikus saada väga olulise tähtsusega laenaja. Pärast mitmeid suuri ülevõtmisi võib pank üha enam saada ka valitsuse toetust.

Šiškhanov väitis, et kui ükskord jõutakse selleni, et kõik eesmärgiks seatud varad kokku saadakse ning asi käima läheb, võib panga sõna vägagi kõrges mängus tähtsaks osutuda.

Hetkel kuum