Eliisa Matsalu • 7. oktoober 2015 kell 13:30

Ärikinnisvara rekordaasta

Colliersi partner Margus Tinno sõnul on oodata ärikinnisvara investeeringutes rekordaastat.  Foto: Eiko Kink

Ärikinnisvara investeeringutel võib olla rekordaasta, ütles Colliersi partner Margus Tinno. Nimelt saavutab turumaht Colliersi info järgi tänavu 450 miljoni euro taseme, millega ületatakse 2007. aastast püsinud rekord.

Tinno sõnul on tulemusele kaasa aidanud väga aktiivne investeerimisturg ja mitu suurt tehingut. 10 miljoni euro ringi küündivad tehingud moodustavad tänavu kogumahust tervelt 85%. „Enamik tehingutest tehakse ikka teada-tuntud investorite või varavalitsejate kaudu, kuid tänavu on turule sisenenud ka uued investorid,“ ütles Tinno. Uutest tulijatest on märkimisväärsemad olnud Olympia Capital Management, endise BPT Optima fondi objektid omandanud Partners Group ning munitsipaalüürikorterite portfelli omandanud LCN Capital Partners. „Samas peame tunnistama, et enamik turuosalisi on meil ikkagi väikeinvestorid, kuivõrd tehingute arvust moodustavad kuni 5 miljoni euro suurused tehingud umbes 75%,“ lisas ta.

Juunis Eestis oma esimese tehingu teinud Prantsuse fondirahasid paigutav Olympia Capital Management teatas täna, et aasta lõpuks peaks nende plaanitava portfelli väärtus Eestis olema vähemalt 150 miljonit eurot. Tinno sõnul on uute investorite ehk värske vere tulek meie turule igati oodatud ja kohati ka hädavajalik. Nimelt tõstavad uued investorid Tinno sõnul turulikviidsust ja tutvustavad ka Eestit kui potentsiaalset sihtturgu. „Samas ei tasu laskuda eufooriasse, kuivõrd suures pildis oleme ja jääme kahjuks siiski Euroopa ääremaaks,“ lisas ta.

Ääremaa võlud

Ääremaa staatuse hea külg on Tinno sõnul selge ja tugev juriidiline keskkond, stabiilne majandus, kaasaegne kinnisvaraturg ja Euroopa suurlinnadega võrreldes atraktiivsemad tootlused. „Piiravad tegurid on ikkagi toodete vähesus ning piiratud likviidsus,“ selgitas Tinno. Samuti peab tema sõnul arvestama, et need investorid, kelle eesmärgiks ei ole suurlinnad, leiavad ilmselt Eestiga konkureerivaid võimalusi kas või Poola või Soome mõnest linnast.

Tinno märkis, et uutele investoritele on oluline see, kuidas kohapeal oma tegevust korraldatakse. Kuivõrd omaenda üksuse loomine ei pruugi olla otstarbekas, lahendatakse teema tavaliselt koha peal vastava pädevusega partneri abil. „Teadaolevalt on nii käitunud ka eelmainitud uued investorid,“ ütles ta.

Tinno lisas, et osa investoreid vaatab Eestit ühe osana Baltimaade terviklikust piirkonnast. „Põhjuseks on taas likviidsus ja potentsiaalsete toodete mitmekesisus,“ ütles ta. Tinno sõnul pole ükski Balti riik eraldiseisvana piisav suuremate investorite, sh kohalike jaoks – varem või hiljem on vajalik hakata geograafiat laiendama.

Hetkel kuum