Sirje Rank • 14. oktoober 2015 kell 13:47

Ülemkogu tuleb rände teemal

Registreerimist ootavad pagulased Berliinis  Foto: EPA

Neljapäeval Brüsselis kohtuvad Euroopa Liidu valitsusjuhid tahavad tihendada koostööd selliste riikidega nagu Türgi, et pidurdada põgenike tulva Lähis-Idast ja Aafrikast.

Euroopa Liit on valmis oluliselt suurendama oma poliitilist ja rahalist panust,“ tsiteerib agentuur Bloomberg ühepäevase kohtumise lõppdokumendi mustandit.

Läinud nädalal teatas EL, et on valmis Türgit toetama kuni ühe miljardi euroga, et aidata riigil toime tulla Iraagist ja Süüriast saabuvate põgenikega.

Tippkohtumisel valmistatakse ette novembris Maltal toimuvat tippkohtumist Aafrika liidritega, mille eesmärk on samuti põgenike tulva pidurdada.

Arutatakse ka rännet üle Vahemere ja läbi Balkani riikide ning ELi välispiiri kaitset. Selleks vajab ELi välispiiridel tehtava operatiivkoostöö juhtimise agentuur Frontex lisaressursse. Teemadeks on veel ka pagulaste taotluste menetlemiskeskuste loomine lähteriikidele lähemal ning ning nende põgenike tagasisaatmise kord, kelle asüülitaotlusi ei rahuldatud.

Lisaks rändeteemadele arutavad valitsusjuhid ELi ühispositsiooni Süüria suhtes, olukorda Ukrainas, Pariisi kliimakohtumise ettevalmistusi ning põgusamalt Suurbritannia ettepanekuid ELi reformiks ja rahaliidu tulevikku.

Hetkel kuum