Sirje Rank • 12. november 2015 kell 6:57

Rootsi taastab ajutise piirikontrolli

Rootsi siseminister Anders Ygeman  Foto: Scanpix/Reuters

Rekordilise põgeniketulva ohjeldamiseks taastab Rootsi täna keskpäevast ajutise piirikontrolli peamistes piiriületuskohtades nagu Öresundi sillal, mis ühendab Rootsit Taaniga, ütles Rootsi siseminister Anders Ygeman.

Esialgu taastatakse ajutine piirikontroll 10 päevaks, mida lubavad ELi reeglid. Edasi võib tulla ajutise kontrolli pikendamine 20 päeva kaupa, vahendas agentuur Bloomberg.

Rootsi palub ka parvlaevaoperaatoritel kontrollida inimeste dokumente ja koostada reisijate nimekirjad.

„Rootsi on riik, kes on võtnud suurima vastutuse,“ ütles Ygeman kolmapäeva õhtul pressikonverentsil. „Olukorraga toime tulekuks peavad oma panuse andma ka teised riigid.“

Otsus taastada ajutiselt piirikontroll tuleb pärast Rootsi opositsioonipoliitikute järjest tungivamaid nõudmisi piirata riiki tulvavate põgenike voolu. Palve kehtestada ajutine piirkontroll esitas ka Rootsi migratsiooniamet, mis ei suuda nii arvukate saabujatega toime tulla. Osad saabujad peavad juba leppima majutusega telkides.

Tänavu on 10 miljoni elanikuga Rootsisse saabunud juba 120 000 pagulast ning prognooside järgi kasvab nende arv tuleva aasta lõpuks 350 000-le. Arvestatuna elanike arvu kohta on Rootsi Euroopa Liidu riikidest kõige rohkem pagulasi vastu võtnud.

"Meil on vaja korda ja see käib ka riigipiiride kohta. Pagulaste vastuvõtmisel peab valitsema kord,“ kaitses Rootsi peaminister Stefan Löfven Maltal toimuval ELi valitsusjuhtide tippkohtumisel ajutise piirikontrolli taastamist.

Hetkel kuum