Kadi Neemre • 1. detsember 2015 kell 16:06

Miks ei suutnud OPEC naftaturge tasakaalustada?

Foto: EPA

Kõigest aasta tagasi otsustas OPEC, et selle asemel, et seada tootmiskvoodid, peavad turud ise nafta hinda reguleerima.

Usuti, et otsus toob USAs kaasa palju pankrotte ning tootmine kukub kokku. Maailma suurim energiatootja Venemaa aga oleks nende eelduste kohaselt pidanud sellel aastal kärpima oma tootmist sadade tuhandete barrelite võrra seoses naftahindade kukkumise ja lääne finantssanktsioonidega, vahendab CNBC.

Reaalsus on aga hoopiski midagi muud. Nafta tootmine on hoopis kasvanud võrreldes eelmise aastaga ning maailm ujub piltlikult öeldes naftas. Kolm suurimat tootjat – Venemaa, USA ja Saudi Araabia on iga päev tootnud miljoni barreli võrra enam naftat kui eelmisel aastal.

Otsus on aga mõjutanud kõiki kolme suurt naftatootjat ning praeguste prognooside kohaselt jääb nafta hind madaks veel pikaks ajaks ehk hinnatõusu ei nähta ka järgmisel aastal. OPEC kohtub uuesti sellel nädalal, kuid arvamuste kohaselt oma senist poliitikat muuta ei kavatseta.

Tulemaks toime uue reaalsusega, kus nafta hinnad on jätkuvalt madalad ning katmaks riigieelarve puudujääke, emiteeris Saudi Araabia esimest korda seitsme aasta jooksul võlakirju. Analüütikud progoosivad, et võlakirjade emiteerimine jätkub ka edaspidi.

Venemaa aga on turge mitmel moel üllatanud, soodustades tootmise kasvu isegi ülimadalate nafta hindade valguses.

“Venemaa vaatenurk on see, et nad pumpavad nii palju naftat kui nad suudavad ning tegelevad finantstagajärjedega hiljem,” märkis Macro-Advisory asutaja Chris Weafer.

USA naftatööstusele prognoositakse aga tumedat tulevikku, kui nafta hinnad peagi tõusma ei hakka; eriti problemaatiliseks kujuneb ettevõtete finantseerimine.

Kõik kolm suurt naftatootjat aga jäävad ka hindade stabiliseerumisel naftaturul olulisteks tegijateks .

 

 

Hetkel kuum