Äripäev • 22. detsember 2015 kell 10:33

Suure maksupettuse korraldajad mõisteti tingimisi vangi

Suure maksupettuse korraldajad mõisteti tingimisi vangi  Foto: PantherMedia/Scanpix

Harju maakohus mõistis osaühingud ADSV Group ja Zonux ning nendega seotud inimesed süüdi maksupettuses, millega üritati riigile tasumata jätta ligi 550 000 eurot käibemaksu.

Põhja ringkonnaprokuratuuri süüdistuse kohaselt esitas ADSV Group alates 2014. aasta maist kuni tänavu jaanuarini maksu- ja tolliametile (MTA) valeandmeid, mille põhjal küsis ettevõte riigilt alusetult tagasi 437 000 eurot käibemaksu. MTA kandis enamiku rahast ettevõtte kontole üle, kuid 103 000 euro tagastamine peatati pettusekahtluse tõttu.

Kuidas skeem töötas?

ADSV Group deklareeris, et ostab OÜ-lt Isocom Trade kasutatud katalüsaatoreid, mille eest on tasunud 20% käibemaksu ning müüb neid 0% käibemaksumääraga edasi Poola, Leedu, Saksamaa ja Suurbritannia ettevõtetele. Tegelikult aga Isocom Trade katalüsaatoreid ei müünud ja käibemaksu ei maksnud.

Uurimisandmeil koostas Isocom Trade’i juhatuse liige Roman hoopis fiktiivseid arveid, mida ADSV Groupi tegevjuht Aleksandr kasutas oma firma maksuarvestuses käibemaksu tagastusnõude alusetuks suurendamiseks.

OÜd Zonux ning firma juhatuse liiget Andreid ja tegevjuhti Romani süüdistati omakorda selles, et 2014. aasta oktoobrist kuni tänavu jaanuarini jätsid nad maksuhaldurile valeandmeid esitades tasumata ligi 110 000 eurot käibemaksu. Zonux ostis 0% käibemaksumääraga suhkrut Leedu äriühingutelt ja müüs seda edasi Eesti hulgimüüjatele, lisades kauba hinnale 20% käibemaksu. Seetõttu tekkis Zonuxil käibemaksu tasumise kohustus, mille vähendamiseks kasutati kolme varifirma nimelt koostatud fiktiivseid arveid.

"Suhkruäri toimus osaliselt ka reaalselt ja maksupettust kasutati peamiselt ettevõttele konkurentsieelise loomiseks, aga katalüsaatoritega kauplemine oli mõeldud riigilt raha väljapetmiseks," märkis abiprokurör Hendrik Kaing.

Karistused

ADSV Groupile määras kohus kokkuleppemenetluses rahalise karistuse 40 000 eurot ja Zonuxile 10 000 eurot. Firmadega seotud skeemides osalenud Aleksandrit, Romani ja Andreid karistati tingimisi vangistusega ning Nikitat rahalise karistusega.

Läbiotsimiste käigus võeti kahtlustatavatelt sularahana või arestiti nende pangakontodel kokku 480 000 eurot. Lisaks kandis ADSV Group maksu- ja tolliameti deposiitkontole üle 50 000 euro. Kohtuotsuse põhjal kasutatakse summasid maksukahju hüvitamiseks, rahalise karistuse katmiseks ja konfiskeeritakse kuritegeliku tuluna.

Kriminaalasja kohtueelse uurimise tegi MTA uurimisosakond ja menetlust juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

Hetkel kuum