Ave Lepik • 23. detsember 2015 kell 9:34

USA salajane dokument paljastab: Tartu oli aatomipommi rünnaku sihtmärk

Aatomipomm kapslis.  Foto: epa

Ühendriikide rahvusliku julgeoleku arhiiv avalikustas detailse nimekirja USA võimaliku aatomipommi rünnaku sihtmärkidest 1959. aastal, vahendas The New York Times. Sihtmärkide kaarti uurides selgub, et Nõukogude Liidus oli üheks nn epitsentriks ka Tartu linn.

800leheküljelises eriti salajaseks klassifitseeritud dokumendis on loetletud sadu sihtmärke Nõukogude Liidus, Ida-Euroopas ja Hiinas, mille pommitamiseks ameeriklased külma sõja ajal valmistusid.

USA aatomipommi rünnakute sihtmärgid 1950ndatel aastatel.  Foto: SACi interaktiivne kaart

Seni salastatud dokument toob ära tabeli, mille on välja töötanud USA strateegilise lennunduse peakorter 1956. aastal. See oli mõeldud kasutamiseks võimaliku sõja korral, et selle põhjal anda aatomipommi lööke. Plaan arvestas ka sellega, et sõda võib puhkeda kolme aasta pärast ehk 1959.

„Süstemaatilise hävitamise plaan“ hõlmas sadu sihtmärke ehk epitsentreid, mille seas on näiteks 179 sihtmärki Moskvas, 145 Leningradis ja 91 Ida-Berliinis. Paljud sihikule võetud kohad olid tehase- ja valitsushooned, aga linnades olid välja toodud ka kõige rahvarohkemad paigad.

„Muidugi on heidutav näha, et rünnaku sihtmärkidena on märgitud elanikkonna kogunemise kohad,“ ütles Washtingtoni ülikooli juures asuva rahvusliku julgeoleku arhiivi vanemanalüütik William Burr kommentaaris The New York Timesile. Tema sõnul on tegemist kõige üksikasjalikuma nimekirjaga, mida riigi õhujõud on seni avaldanud.

Vaata interaktiivset kaarti valitud sihtmärkidest siit.

Hetkel kuum