Äripäev • 11 jaanuar 2016

Minister Kaljurand: laevakaitsjate karistus on ootamatu

Välisminister Marina Kaljurand: laevakaitsjate karistus on ootamatu  Foto: Julia-Maria Linna

Täna määras India kohus 14 Eestist pärit laevakaitsjatele viie aasta pikkuse vanglakaristuse. Välisminister Marina Kaljuranna sõnul oli kohtu otsus ootamatu.

Laevakaitsjad ootasid kohtuotsust üle kahe aasta.

India politsei pidas 2013. aasta 18. oktoobril kinni piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle seas oli ka 14 Eesti kodanikku. Laeva meeskonda kuulus ka India, Suurbritannia ja Ukraina kodanikke.

2013. aasta detsembris esitati meeskonnale süüdistus ebaseaduslikus kütuse tankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja ebaseaduslikus territoriaalvetesse sisenemises.

„Inimlikult muidugi ma lootsin positiivset lahendit, kuid otsusest olenemata tegutseme meeste koju naasmise nimel edasi,“ sõnas Kaljurand.

„Ootasime positiivset otsust, tuginedes infole, mis me saime advokaatidelt ja meeskonnaliikmetelt - nende jutu järgi olevat advokaadid kõik süüdistused tagasi lükanud, kuid tänase karistuse põhjal seda enam öelda ei saa,“ ütles Kaljurand täna pärastlõunal antud pressikonverentsil. Ta lisas, et ei oska kohtu otsust veel kommenteerida, sest see on üle 100 lehekülje pikk.

"Eesti riik respekteerib teiste riikide õigusemõistmist. Täna me teame, et nad mõisteti süüdi ja me elame selle teadmisega," nentis ta.

Kaljurand ütles, et arutab India ametivõimudega, sealhulgas neljapäeval India suursaadikuga Eestis, mida saab edasi teha. Tema sõnul on võimalus ka leppida Indiaga kokku ühekordselt, et saaks karistust kandvad isikud tuua Eestisse üle. Konsultatsioonid on tema sõnul juba alanud. „Eesmärk on, et meie laevakaitsjad saaksid tulla Eestisse kas karistust kandma või armuandmispalve korral vabade meestena,“ ütles Kaljurand.

Teada on, et mehed on võtnud asjaajamiseks ja advokaadi palkamiseks tagatiseta laenu, mis ulatub Kaljuranna sõnul 100 000 euroni. "Mis sellest laenust saab, ei hakka spekuleerima - tulevad koju, siis hakkame seda vaatama," lisas Kaljurand.

Täna määras India Tuticorini magistraadikohus Eestist pärit laevakaitsjatele viie aasta pikkuse vanglakaristuse. Mehed viidi pärast istungit otse kohtusaalist vanglasse. Kirjalik otsus on ametlikult edasi antud ning advokaadid analüüsivad seda.

Otsuse, kas kohtuotsus edasi kaevata, peavad laevakaitsjad koos oma advokaatidega tegema 90 päeva jooksul.

 

Hetkel kuum