Kadri Põlendik • 18. jaanuar 2016 kell 12:35

Hollande kuulutas Prantsusmaal välja majandusliku hädaolukorra

Prantsusmaa president Francois Hollande esines täna tööandjate ja ametiühingute esindajate ees.  Foto: EPA

Prantsusmaa president Francois Hollande avaldas plaani, kuidas ta kavatseb vähendada aina suurenevat töötuse määra, teatades, et Prantsusmaa on majanduslikus hädaolukorras. Nii üritab ta päästa oma võimalust saada järgmisel aastal uuesti presidendiks valitud, vahendab Financial Times.

„Seistes silmitsi ebakindla majandusega ja pidevalt kõrge töötuse määraga, tuleb välja kuulutada riiklik majanduslik ja sotsiaalne hädaolukord,“ ütles Hollande täna Pariisis. „Prantsusmaa peab parandama oma tööjõu väljaõpet, haridust ja oskusi.“

Hollande lubas tööandjatele eraldada 2 miljardit eurot, et aidata neil palgata uusi inimesi ja töötajaid koolitada, kirjutab Bloomberg. Täna avaldatud meetmed hõlmavad endas 2000 euro suurust „boonust“ ettevõtetele, kellel on töötajaid alla 250 ja kes maksavad töötajatele 1,3kordset miinimumpalka või vähem. Töötute koolitamiseks eraldatakse 1 miljard eurot. Nende vahendite leidmiseks tõmmatakse kuskilt mujalt eelarvet kokku, ütles Hollande.

„Me peame tegutsema, et kasv oleks jõulisem ja töökohti loodaks kõvasti rohkem,“ ütles Hollande oma pöördumises ametiühingute ja ettevõtete juhtidele. „Meie riigis on olnud liiga kaua struktuurne töötus ja seda on vaja reformida.“ Hollande on suure surve all, sest Prantsusmaa praegune töötuse tase 10,6% on viimase 18 aasta kõrgeim.

Presidendivalimisteni on jäänud 15 kuud, seega on pakiliselt vaja tegutseda ka poliitilistel põhjustel. President on ise öelnud, et peab töötust vähendama, selleks et teda järgmisel aastal uuesti presidendiks valitaks.

Alates 2012. aastast, kui Hollande astus ametisse, on 600 000 inimest jäänud tööta, samas kui enamikus suuremates Euroopa riikides on töötus vähenenud. Möödunud aasta novembri seisuga on Euroopa Liidus keskmiselt töötuse määr 9,8%, Suurbritannias 5,2% ja Saksamaal 4,2%. Majanduskriisis ja eurotsooni võlakriisis rohkem kannatanud Itaalias ja Hispaanias on töötuse määr kõrgem kui Prantsusmaal.

Hetkel kuum