Energiaaudit leiab suurte arvete põhjuse

09. veebruar 2016, 07:00
Energiaauditi käigus kaardistatakse hoone energiakasutus ning sisekliima kvaliteet ja antakse seejärel hinnang, kas energiakasutus on optimaalne või on võimalik olukorda parandada.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160209/NEWS/160209727/AR/0/Kortermajad.jpg

Energiaaudit on mahukas uuring, mis tasub majale tellida, kui ilmnevad probleemid, mille põhjust ei teata, näiteks kui küttekulud on väga suured.

Energiaauditi abil selguvad korter- või eramaja ekspluatatsiooni nõrgad kohad ja selle põhjused ning see pakub välja ka lahendused, kirjutab 10. veebruari Äripäev ehituse rubriigis.

Energiaaudit ja energiamärgis on kaks eri asja. OÜ Finestum Ehitusekspertiisid juhatuse liige Marc Vokk märkis, et kui võrrelda auditit ja märgist, siis audit on mahukas ja põhjalik uurimistöö. "Lihtsustatult öeldes määratakse energiaauditiga hetkeolukord ja tuleviku väljavaade, võttes arvesse energiaaudiitori välja pakutud parenduslahendusi," selgitas Vokk.

Energiamärgisega aga määratakse hoone energiatõhususe klass. "Energiamärgist saab koostada ka energiaauditi lähteandmete põhjal, kuid enamasti on energiamärgis ikkagi eraldi asi," märkis Vokk.

Ta lisas, et pealegi on energiamärgist mitut tüüpi. "On energiamärgis, mis koostatakse reaalsete tarbimisandmete põhjal, et määrata hoone hetkeseisu energiaklassi, ja teine, mis koostatakse projekteerimisdokumentatsiooni alusel, et määrata hoone võimalikku tulevast energiatarbimist ja selle alusel ka klassi," selgitas Vokk kahe märgise erinevust.

Audit aitab tekkinud probleemi kontrolli alla saada

OÜ Helioest energiaaudiitori Priit Pika sõnul hõlmab energiaaudit tehnosüsteemide, seinte ja õhuvahetuse ning vee ja kanalisatsiooniga seonduvaid töid. "Tänapäeval on selles osas olukord muutunud, et auditit on hakatud jaotama ning seda saab teha ka nii-öelda juppidena, et kontrollida näiteks ainult küttesüsteemide korrasolekut," märkis Pikk. Suuremate ja  keerukamate objektide puhul tasubki tema sõnul lähtuda spetsiifilisest tööst ning võtta audit ette pigem juppidena.

Pika sõnul tasub audit tellida siis, kui on tekkinud konkreetne probleem, mis vajab lahendamist. Tellimise protsess on tema sõnul üsna lihtne. "Näiteks kui küttekulud on suured, siis tasukski lasta teha energiaaudit ning tellida midagi energiamärgise taolist," rääkis ta.

"Audiitor vaatab probleemi üle ja teeb arvutused, mis näitavad, kus energiakulu tekib," kirjeldas Pikk. Ta lisas, et klient saab siis edasi mõelda, missugune variant on tema jaoks kulude alandamiseks parim. "Midagi täpsemat klient tegema ega algselt ette andma ei pea," sõnas Pikk. "Audiitorile piisab probleemi kirjeldamisest." 

Seadus nõuab, et energiamärgis oleks enamiku kinnisvaraobjektide võõrandamistehingute puhul. Energiaauditit selleks vaja ei ole. "Energiamärgise klass peaks olema välja toodud kinnisvaraobjektide ehk siis korterite ja majade müügi- ning rendikuulutuse juures," märkis Vokk. "Nii energiaauditit kui ka energiamärgist tellitakse siis, kui selleks on vajadus või seda nõutakse" lisas ta.

Abiks renoveerimise planeerimisel

OÜ Termopilt juhataja ning diplomeeritud energiaaudiitori Toomas Rähmoneni sõnul võib hoonetele tehtavat energiaauditit võrrelda inimesele tehtava põhjaliku tervisekontrolliga. "Tervisekontrolli käigus püütakse leida kõrvalekaldeid inimkeha tavapärasest funktsioneerimisest," selgitas Rähmonen. "Ja kui need kõrvalekalded leitakse, siis antakse  hinnang, kui olulised on probleemid, ning seejärel määratakse ravi ehk pannakse paika, mida on vaja ette võtta, et kõrvalekalded likvideerida."

Rähmoneni sõnul kaardistatakse energiaauditi käigus võimalikult põhjalikult hoone energiakasutus ning sisekliima kvaliteet ja antakse seejärel hinnang, kas energiakasutus on optimaalne või on võimalik olukorda parandada. "Kui on võimalik parandada, siis järgmise sammuna tuleb hinnata, mida parendustööde käigus on vaja teha ning mis see maksma läheb," rääkis ta. "Edasi on tegu suhteliselt lihtsa matemaatikaga, kas parendustööde maksumus ja saavutatav efekt on omavahel mõistlikus proportsioonis ehk kas plaanitav tegevus tasub end ära."

Rähmonen tõdes, et eelkõige on energiaaudit vajalik tööriist renoveerimistööde kavandamisel. Hoone energiamärgise koostamiseks on vajalikud sarnased algandmed kui energiaauditi koostamisekski. "Auditi koostamisel on aga infot vaja märksa rohkem ja detailsemalt," märkis ta. "Seega on energiaauditi koostamisega samal ajal võimalik välja anda ka energiamärgis, kuid mitte vastupidi."

Rähmonen lisas, et energiamärgis on hetkeolukorra fikseerimine, samas kui energiaaudit annab lisaks hetkeolukorrale ülevaate ka parendustööde vajadusest ja pakub välja tegevuskava edaspidiseks. Kui hoone kohta on koostatud energiaaudit, kehtivad selle järeldused põhimõtteliselt nii kaua, kuni hoone konstruktsioonides ja energiakasutuses ei toimu olulisi muutusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. February 2016, 07:02
Otsi:

Ava täpsem otsing