Bonnieri preemia võitis Tuuli Jõesaar

Bonnieri preemia võitis Tuuli Jõesaar.  Foto: Andras Kralla

Äsja kuulutati Tallinnas Rootsi saatkonnas pidulikul tseremoonial Eesti uuriva ajakirjanduse olulisima auhinna Bonnieri preemia võitjaks Tuuli Jõesaar Eesti Päevalehest.

Bonnieri preemia nominendidTuuli Jõesaar sai nominendiks Eesti Päevalehes ilmunud lugudega lastele mürgist kloordioksiidi jootvatest vanematest.Piret Reiljan, Koit Brinkmann ja Katariina Krjutškova on nominendid Äripäevas ilmunud lugude sarjaga kütuseärimeeste uutest nippidest.Tarmo Vahter, Mikk Salu ja Margus Järv on nominendid Eesti Ekspressis ilmunud lugudega poliitpere pangaarvetest ja IRList.

Bonnieri preemiaRootsi meediakontserni Bonnier ja ajalehe Äripäev 1995. aastast väljaantav uuriva ajakirjanduse preemia, suurus 5000 eurot.

LaureaadidPreemia on viimastel aastatel võitnud:Piret Reiljan, Äripäev (2009)Tuuli Koch, Postimees (2010)Rasmus Kagge, Mihkel Kärmas, ERR (2011)Piret Reiljan, Äripäev (2012)Margus Järv ja Dannar Leitmaa, Eesti Ekspress (2013)Kärt Anvelt, Eesti Päevaleht (2014)

Jõesaar sai 5000eurose Bonnieri preemia eelmisel aastal 17. ja 21. septembril ning 2. oktoobril Eesti Päevalehes ilmunud lugudega lastele mürgist kloordioksiidi ehk MMSi jootvatest vanematest.

Žürii esimees Mart Raudsaar põhjendas võitu loo mõjukusega. "Ühiskondlik mõju on alati see võtmesõna, maagiline sõna, mille määra üle arutatakse Bonnieri žüriis," märkis Raudsaar. Ta nentis, et mõju ulatust on raske hinnata, aga nad mõõdavad seda sisetunde järgi, kui palju on teema toonud kaasa arutelu, kas selle tagajärjel on midagi ühiskonnas muutunud. 

"Kui räägime võiduloost, siis arutelu oli päris palju, ja mitte ainult selles kanalis, kes teema päevavalgele tõi, vaid see muutus üleüldiseks aruteluteemaks. Enam ei pea keegi normaalseks, et lastele niisugust asja joodetakse," selgitas Raudsaar.

Raudsaare meelest näitab see teema laiemalt, milline peaks olema arutelu ühiskonnas probleemide üle.

Preemia võitja Tuuli Jõesaar ise ütles, et tal on hea meel, et see lugude sari tõi tähelepanu, et nii-öelda alternatiivikud ei ole ohutud. "See ei pruugi olla ainult nii, et joome kaseviha teed," lausus Jõesaar. "Neid tasub võtta tõsiselt." Kloordioksiidi teemale järgnes Jõesaare sõnul ka teisi sarnaseid lugusid, näiteks kõhnumisravist ja veganidieedi mõjust lastele, märkis ta.

Jõesaarel oli hea meel ka selle üle, et teised väljaanded tulid teemaga kaasa. Jõesaar ütles, et teema kaudu on leitud veel teisigi sarnaseid juhtumeid, mis varsti ka kajastust leiavad, ja mitte ainult Eesti Päevalehes, vaid ka Eesti Ekspress peaks üsna pea ühe väga tõsise teemaga välja tulema. 

Jõesaar on ka aasta ajakirjaniku nominent Tartu Postimehe ajakirjaniku Aime Jõgi ja Äripäeva ajakirjaniku Piret Reiljani kõrval. Aasta ajakirjanik avalikustatakse sel reedel Tallinnas Õpetajate Majas toimuval pressipeol. Preemia suurus on samuti 5000 eurot, millele lisandub hinnaline meene.

Jõesaar on võitnud ka neli aastat tagasi meediaärimees Hans H. Luige asutatud oivalise ajakirjanduse preemia Eesti Päevalehes ilmunud loo eest "Üle 36 000 pensionäri ei ole saanud 856 eurot, millele neil oleks õigus", mille tulemusena maksis riik selle raha pensionäridele välja.

Bonnieri preemia nominendid ja Hans-Jacob Bonnier.  Foto: Andras Kralla
Hetkel kuum