Kadi Neemre • 8 märts 2016

IMF ärgitab riike majanduskavu nimel ühiselt tegutsema

Foto: EPA

Globaalse majanduse elavdamise võtmepunktiks on koostegutsemine. Volatiilsed rahaturud ja madalad toormehinnad panevad jätkuvalt majanduse olukorra üle muretsema, märkis IMFi tegevdirektori asetäitja.

David Lipton märkis oma tänases kõnes, et maailma majandust ähvardavad ohud on kasvanud alates sellest ajast saadik, mil IMF alandas jaanuaris oma 2016. aasta majanduskasvu prognoose 3,4%.

Tema sõnul on majanduse tugevdamiseks ja riskide eest kaitsmiseks vajalik läbi viia fiskaalpoliitka ja struktuurireformid.

Euroopas toob IMF peamiste ohtudena majandusele välja riigi- ja erasektori kõrge võlakoorma ning pankade hapude laenude suure hulga.

Arenevate turgude puhul tuuakse välja kapitalikulutuste terav langus ning eraisikute laenude kasvav hulk.

USA puhul valmistavad muret aga vanusega seotud kulutuste surve ning lahendamata taristuvajadused.

Mured globaalse majanduse üle on sellel aastal finantsturudele ränka mõju avaldanud. Börsiindeksid on sellel aastal kukkunud juba enam kui 6%, mis tähendab, et globaalsed turud on oma väärtusest kaotanud enam kui 6 triljonit dollarit ehk 8,5% maailma SKP-st.

Liptoni sõnul moodustab see ligikaudu poole globaalse finantskriisi tipphetkel turgudelt kadunud 12,3 triljonist dollarist.

Tema sõnul peaksid tooraineid eksportivad riigid mõistma, et toormehinnad võivadki jääda madalaks ning peaksid seetõttu suurendama avaliku sektori kulutuste efektiivsust, tugevdama finantsinstitutsioone ning suurendama teisi tuluallikaid.

Toornafta futuurid jäid alla 40 dollarit barreli eest; 2014. aasta juunis maksis naftabarrel üle 100 dollari.

Täna hoiatas ka Moody's Investors Service, et pikaleveninud naftahindade langus ja Hiina majanduse jahenemine avaldab globaalsele majanduskasvule negatiivset mõju. Moody’s kärpis oma G-20 riikide 2016. aasta majanduskasvu prognoosi 0,3% võrra 1,8%-le.

 

 

Hetkel kuum