Mait Kraun • 28. märts 2016 kell 16:47

Gruusia sihib probleemide kiuste kõrget majanduskasvu

Gruusia hakkab Eesti eeskujul oma maksusüsteemi muutma.  Foto: Reuters/Scanpix

Gruusiat on viimasel ajal räsinud nafta hinnalangus ja valuutakriis. Sellegi poolest loodab riik saavutada järgmisel aastal 6 protsendi suuruse majanduskasvu, kirjutab CNN Money.

Gruusia peaminister Giorgi Kvirikašvili asus ametisse eelmise aasta detsembris. Juba praegu on tal riigi jaoks suured plaanid.

„Sel aastal tahame saada 3 kuni 3,5 protsendi suurust majanduskasvu. 2017. aastaks on eesmärgiks aga 5,5 kuni 6 protsendine majanduskasv,“ ütles peaminister.

Rahvusvaheline Valuutafondi prognoos on veidi tagasihoidlikum – 2016. aastaks 3 protsenti ja 2017. aastaks 5 protsenti.

Kvirikašvili majanduskasvu plaan koosneb neljast osast – maksusoodustused, infrastruktuuri plaanid, valitsemise reform ja haridussüsteemi remont.

Kvirikašvili oli enne peaministriks saamist Gruusia majandusminister. Alates 2014. aasta lõpust on Gruusia valuuta lari odavnenud USA dollar suhtes lausa 30 protsenti. Valuutakriis tekkis suuresti Venemaa ja Azerbaidžaani majandusprobleemide tõttu. Mõlemad on suured gaasi- ja naftaeksportijad.

Kvirikašvili väidab, et kriis oleks võinud olla tunduvalt hullem. Gruusia majandus kasvas eelmisel aastal ikkagi 2 protsenti, selgub IMFi andmetest. Sellel kuul on valuuta samuti veidi taastunud.

Gruusia ei ole naftatootja, aga riik mängib geopoliitiliselt naftatranspordis suurt rolli. Briti naftafirma BP investeerib sealsetesse torujuhtmetesse ja kompressorijaamadesse 2 miljardit dollarit. Riik pakub lääne suurfirmadele maksusoodustusi ning infrastruktuuri, mis võimaldavad sealset transporti arendada.

Hetkel kuum