Sirje Rank • 30. märts 2016 kell 6:50

Swedbank vahetab välja ka nõukogu juhi

Muudatused kontserni tippkuhtkonnas jätkuvad.  Foto: Veiko Tõkman

Rootsi Swedbank teatas täna, et aprilli algul toimuval aktsionäride üldkoosolekul ei ole plaanis teha ettepanekut Anders Sundstromi tagasivalimiseks nõukogu esimehe kohale.

Algselt oli see plaanis, kuid diskussioonid Sundströmi tagasivalimise üle näitasid, et sellele ettepanekule ei ole aktsionäride seas piisavalt toetust.

Nii on lühikese ajaga leitud uus kandidaat – ettepanek on valida Swedbanki nõukogu esimeheks seni nõukogu aseesimehe rollis olnud Lars Idemark, kes on andnud ka oma nõusoleku.

Swedbankist on pärast seda, kui Rootsi majandusleht Dagens Industri alustas läinud aasta septembris artiklite seeriat panga tippjuhtide – Magnus Gagner-Geeberi ja Göran Bronneri – küsitavast kinnisvaraärist, mida aeti pangatöö kõrvalt, lahkunud või lahkumas nii asjaga otseselt seotud tippjuhid kui ka kontserni tippjuhtkond.

Detsembris lahkus pangast päevapealt ettevõtete panganduse juht Magnus Gagner-Geeber. Kontserni toonane juht Michael Wolf kaitses oma töötajaid, väites, et mingit huvide konflikti ei olnud. Aasta alguses alustas Rootsi finantsinspektsioon siiski tehingute uurimist. Veebruari alguses tuli omakorda teade Michael Wolfi lahkumisest päevapealt – kahtlustatakse insaidertehinguid ühe firma aktsiaga, mis oli panga klient, ning asja uurib Rootsi majanduskuritegude büroo. Märtsis teatas pank, et suvel lahkub Swedbankist ka kontserni finantsjuht Göran Bronner. Aprillis on nüüd oodata Swedbanki nõukogu esimehe vahetust.

Anders Sundström on endine minister ja kindlustusfirma Folksam juht. Swedbanki nõukogu esimees on ta aastast 2013. Swedbankile kriitilisel ajal, mil pank Balti riikidesse antud laenutaaga all vankus, tegi ta julge otsuse, millega Folksamist sai kõikuva panga suuraktsionär. Ilma Rootsi riigi ja Folksami toeta poleks Swedbank Balti riikidest saadud laenukahjudest ja finantskriisist välja tulnud, on Sundström ise hiljem intervjuus nentinud.

Swedbanki aktsia reageeris uudisele kauplemispäeva alguses 1%se tõusuga.

Hetkel kuum