Ave Lepik • 4 aprill 2016

Aserite ja armeenlaste relvakonfliktis vähemalt 33 hukkunut

Ööl vastu laupäeva puhkes inimohvritega lõppenud relvakokkupõrge Mägi-Karabahhis.  Foto: epa

Vähemalt 33 inimest hukkus ja üle 200 sai haavata nädalavahetusel Armeenia ja Aserbaidžaani vaidlusalusel alal Mägi-Karabahhis toimunud relvakokkupõrkes, selgus ÜRO humanitaarküsimustega tegeleva komitee aruandest.

Väidetavalt ründasid Aserbaidžaani sõjajõud tunnustamata Mägi-Karabahhi Vabariiki, mis on etniliste armeenlaste kontrolli all olev ametlikult Aserbaidžaani koosseisu kuuluv piirkond.

Armeenia ja Aserbaidžaani ametlike allikate kinnitusel hukkus sõjategevuse tulemusena vähemalt 30 sõdurit ja kolm tsiviilelanikku. Haavatute, nii tsiviilelanike kui sõjaväelaste hulk, pole veel ametlikult kinnitatud, kuid mitteametlikel teadetel on see üle 200, märgib dokument.

ÜRO komitee andmeil elab külades, mis jäid sõjategevuse tsooni, kokku 14 400 inimest. Samas märgivad ÜRO ametnikud, et viimases konfliktis ei saanud kahjustada infrastruktuur ega tulnud evakueerida inimesi tsiviil- ega ka humanitaarvajaduse tõttu. Aserbaidžaani valitsus andis teada, et pole oma kodanikke piirkonnast evakueerinud, Armeenia poolelt on 50 inimest palunud ajutist varjupaika Jerevanis. Kummagi riigi juhtkond kinnitas, et ei vaja rahvusvahelist humanitaarabi, märgib ettekanne.

Poolte seisukohad.

Armeenia kaitseministeerium teatas eile, et vabariik on valmis olukorra igasuguseks arenguks ning vajadusel andma otsest sõjalist abi Mägi-Karabahhi kaitsmisel. Armeenia pool teatas ka, et Mägi-Karabahhi kaitsearmee on valmis „endiste positsioonide taastamise teemal“ läbi rääkima aseritega.

Aserbaidžaani president omakorda ütles, et Bakuu põhimõtteline seisukoht on, et riigi territoriaalne terviklikkus „ei ole, pole olnud ega saa olema läbirääkimiste teema“.

Olukord Mägi-Karabahhis.

Mägi-Karabahhi piirkond on endine autonoomne oblast, praegu Aserbaidžaani keskvalitsusest sõltumatu vabariik, mis lisaks hõlmab ka ümberkaudseid piirkondi. Piirkonna staatuse pärast puhkes 1980ndate lõpul relvastatud konflikt aserite ja armeenlaste vahel. Hoolimata relvarahust jätkub piirkonnas madala intensiivsusega sõda. Mägi-Karabahhi Vabariiki pole ametlikult tunnustanud ükski riik.

Läinud nädalavahetusel, ööl vastu 2. aprilli teravnes taas kontaktjoonel olukord: vastaspoolte vahel puhkes ohvritega lõppenud relvakonflikt ning teineteist süüdistati vastastikku vaherahu rikkumises.

ÜRO andmeil elab konfliktipiirkonnas umbes 150 000 inimest.

Hetkel kuum