Äripäev • 8 aprill 2016

Panama skandaal raputab kunstimaailma

Modigliani "Istuv mees jalutuskepiga".  Foto: Telegraph

Panama advokaadifirmast Mossack Fonseca lekkinud dokumendid heidavad valgust hästi hoitud saladusele selle kohta, kellele kuulub Amedeo Modigliani 25 miljonit dollarit väärt maal, mis on olnud mitme kohtuvaidluse objekt.

Tegemist on 20. sajandi alguse itaalia maalikunstniku Modigliani 1918. aastal valminud teosega „Istuv mees jalutuskepiga“. Täna vaidlustab Pariisi kunstikaupmehe Oscar Stettineri järeltulija selle teose kuulumise kunstimaailmas tuntud kollektsionääride perekonnale Nahmadile. Perekonna üks liige, Hillel Nahmad, peab New Yorgis mainekat kunstigaleriid Helly Nahmad.

Nagu hagi esitajad väidavad, kuulub see pilt ametlikult Panamal registreeritud firmale International Art Center (IAC). Kuid eelmisel nädalal avaldatud „Panama dokumendid“ tõendavad, kontrollib IACd juba üle 20 aasta just Nahmadi pere.

Perekonna advokaat Richard Golub on öelnud, et pole oluline, kelle oma on IAC, tema sõnul on „põhiline see, mis on hagi mõte ja kas hageja suudab oma nõuet tõendada“.

Kohtuhagide ajalugu

Kunstikaupmees Oscar Stettineri pere kinnitab, et just tema oli selle pildi omanik enne seda, kui pidi jätma oma kollektsiooni ja 1939. aastal natside tulles Pariisist põgenema. Maal sattuski natside kätte, kes konfiskeerisid okupeeritud aladelt juutide vara.

Ametlike dokumentide põhjal on Modigliani kõnealune maal mitu korda omanikku vahetanud ning Ameerikasse jõudis see aastal 1944 ühe sõduriga, kes ostis selle 25 000 frangi eest.

1946. aastal esitas kunstikaupmees Stettiner Prantsusmaal hagi, üritades taastada oma õigusi pildile. Paraku suri ta kaks aastat hiljem ning kohtus jäigi asi lõpetamata.

1996. aastal omandas firma IAC maali 3,2 miljoni dollari eest Londonis oksjonil.

Nahmadi pere advokaat Golub on öelnud, et vaidlustab Stettineri järeltulijate nõude, sest tema sõnul on kaheldav, kas maal on üldse kunagi Oscar Stettinerile kuulunud.

Peidus perekond

„Panama dokumentidest“ tuleb välja, et Nahmadi perekonna advokaat Nehemiah Glanc, kes vaidlustas eelmise aasta veebruaris kohtus Stettineri lapselapse Philippe Maestracci nõude maal tagasi saada, saatis IAC ametlikule esindajale e-kirja küsimusega, kes kirjutab IAC nimel dokumentidele alla. Vastuseks suunati ta Mossack Fonseca Genfi kontorisse, kust teatati, et sel konkreetsel juhul võivad paberitele alla kirjutada vaid volitatud isikud Panamas. Kui dokumentidele oleks alla kirjutanud mõni Nahmadi pere liige, oleks kadunud juriidiline kaitse, mida firma neile pakkus.

Maestracci eelmisel aastal New Yorgis sisse antud hagi lükati tagasi põhjendusega, et see tuleks esitada maali omanikule – Panama firmale IAC, ja sel juhul tuleks asja ajada Panama kohtus, mitte New Yorgis. Lisaks teatas kohus, et Maestracci pole õigustatud hageja.

Nüüd, kui on tõendatud perekond Nahmadi ja IAC seos, on New Yorgi kohtusse antud uus hagi, seekord on hagejaks kohtu määratud esindaja. Ning seekord on hagisse ka lisatud, et IAC on perekond Nahmadi kate ja loodud selleks, et peita maali tegelikke omanikke ja samuti tulusid, mida perekond teenib.

Hetkel kuum