Kadi Neemre • 20 aprill 2016

Eksperdid kahtlevad Saudi-Araabia ähvardustes USA vastu

Foto: EPA

Saudi-Araabia ähvardab maha müüa 750 miljardi dollari väärtuses USA varasid kui Kongressi hääletus ei lähe nii, nagu nemad soovivad. Eksperdid aga seavad ähvarduse küsimärgi alla ning kahtlevad, kas riik üldse omab neid varasid.

Eelmisel kuul hoiatas Saudi välisminister Adel al-Jubeir Valget Maja ja seadusandjaid, et riik võib maha müüa 750 miljardi dollari väärtuses USA varasid kui Kongress võtab vastu seaduse, mille kohaselt võib Saudi ametnike üle Ameerika kohtutes õigust mõista.

Endine USA saadik Saudi-Araabias James B. Smith sõnas, et ta usub, et al-Jubeiri ähvardust ei saa tõsiselt võtta.

“Ma ei usu, et seda on võimalik täide viia või et nad tahaksid seda tegelikult teha. Seda sellel lihtsal põhjusel, et naftariigi majandus baseerub dollaril,” sõnas ta.

Ähvarduse tõsidust on ekspertide sõnul keeruline hinnata, kuna Saudi finantsid on teadupärast läbipaistmatud.

Ametlike andmete kohaselt ei pruugi saudidel olla ka kohest ligipääsu 750 miljardi dollari väärtuses varadele.

Summa ületab ka Saudi-Araabia 528 miljardi dollarilise ametliku varareservi väärtuse. Saudid on neid reserve alats 2014. aasta augustist, mil reservi väärtuseks oli 746 miljardit dollarit seoses naftahindade kukkumisega kõvasti kärpinud.

“Suur varade müük kahjustaks Saudi-Araabiat sama palju kui meid,” sõnas Stratfori energia ja tehnoloogia strateeg Matt Bey.

“Võttes arvesse kõike seda, millega nad riseriiklikult silmitsi seisavad, ei suudaks nad omale seda lubada,” lisas ta.

 

 

Hetkel kuum