Sirje Rank • 21. aprill 2016
Jaga lugu:

Soros: Hiinas paralleelid USA kriisieelse seisuga

George Soros  Foto: Scanpix/Reuters

Miljardärist investor George Soros näeb Hiina kiiresti võlaga kasvavatud majanduses paralleele USA 2007-2008. a kriisi eelse seisuga.

Ehk olukorraga enne laenuturgude hangumist, mis viis kogu maailmamajanduse langusesse.

Hiina märtsikuu laenukasvu numbreid tuleks vaadata kui ohu märki, ütles Soros kolmapäeval New Yorgis Asia Society üritusel.

Uute laenude hulk maailma suuruselt teises majandusruumis ulatus läinud kuul 2,34 triljonile jüaanile ehk 362 miljardile dollarile, ületades Bloombergi küsitletud analüütikute prognoositud mediaani 1,4 miljardi jüaani tasemel. See viitab, et Hiina valitsus seab majanduskasvu tempot olulisemaks kui võlastumise kasvu aeglustamist, vahendas agentuur Bloomberg.

Hiinas toimuv meenutab kõhedusega seda, mis toimus finantskriisi ajal USAs aastatel 2007-2008, kus samuti oli hooandjaks laenukasv, ütles Soros. „Enamus pankade antavast rahast on vajalik halbade laenude katteks ja kahjumis ettevõtete püsti hoidmiseks,“ ütles Soros.

Soros on viimased kuud Hiina valitsusega sõnasõjas. Aasta algul Davosis majandusfoorumil ütles ta, et panustab Aasia valuutade vastu, kuna Hiina majanduskasvu järsk pidurdumine on tema sõnul praktiliselt vältimatu. Hiina riiklik uudisteagentuur Xinhua taunis neid väljaütlemisi juhtkirja tasandil, märkides, et Soros on varemgi sarnaste ennustustega esinenud.

Hiina majanduskasv kiirenes märtsis, kuna laenukasv aitas kinnisvarasektoril taastuda. Uute paremate elamispindade hinnad Shenzhenis kerkisid aasta baasil 62%. Soros ütles, et Hiina kinnisvaraturg on küll mullistunud, kuid mõnda aega suudab see ennast veel rahastada – niisamuti kui suudeti USAs aastatel 2005-2006. „Enamus kahjust sündis järgnevatel aastatel,“ ütles Soros. „See on paraboolne tsükkel.“

Ka reitinguagentuuri Fitch Aasia ja Vaikse ookeani divisjoni juht Andrew Colquhoun on Hiina laenukasvu uuest kiirenemisest murelik. Tegur, mis kasvu kiirendab, võib lõpuks selle kraavi ajada, sest uut laenu lisandub Hiina juba niigi kõrgele võlakoormale, mis ei ole jätkusuutlik, ütles ta intervjuus Bloombergile.

„Krediidi poolelt vaadatuna tunneksime ennast paremini, kui Hiina majanduskasv aeglustuks rohkem kui praegu. Meie usaldus valitsuse reformivalmiduse suhtes on kahanemas,“ ütles ta.

Kapitali väljavool Hiinast suureneb, kannustatuna valitsuse korruptsioonivastasest kampaaniast. See teeb inimesed närviliseks ja ajendab neid oma raha välja viima, ütles Soros. Hiina reservid kasvasid märtsis 10,3 miljardi dollari võrra 3,21 triljonile dollariga, kuid aastatagusega võrreldes on need 517 miljardi võrra kahanenud.

Samas kiitis Soros Hiina vahetuskursi poliitikat ja leidis, et jüaani ümbersidumine laiema valuutakorviga oli mõistlik samm. Sellega on oluliselt vähenenud võidu devalveerimiste oht.

Jaga lugu:
Hetkel kuum