Pille Ivask • 23. aprill 2016 kell 4:00

5 suurt müüti ettevõtluse kohta

Tulutoova ettevõtte nimel tasub pingutada  Foto: epa

Väljaanne Entrepreneur lükkas ümber viis suurt müüti ettevõtluse kohta: muu hulgas selgub, et ettevõtjaks ei pea sündima.

Idee hakata ettevõtjaks võib olla kütkestav paljudele, ent sageli võivad ettevõtjaks hakkamisele kriipsu peale tõmmata valed arusaamad ja müüdid. Seetõttu oleks tark viis suurt ettevõtlusmüüti kummutada.

Ettevõtjaks peab sündima. Kuigi paljude ettevõtjate puhul võib tõepoolest välja tuua, et neil on see miski, mida on eduka äritegemise puhul tarvis, pole see ometi kindel eeldus. Paljud inimesed, kes on otsustanud oma üheksast-viieni töölt lahkuda ning rajanud oma ettevõtte, on osutunud väga edukateks. Ainus, mida tarvis, on julgust ja pealehakkamist oma elus seesugune muudatus ette võtta. Samuti tuleb arvestada, et ettevõtja elu on täis tõuse ja mõõnasid, mistõttu ei tohiks ühe ebaõnnestumise puhul verest välja lüüa. Selle asemel tuleks selg sirgu lüüa ning julgelt oma eesmärkide poole sammuda.

Ettevõtjaks hakkamine eeldab palju raha. Tegu on tüüpilise valearusaamaga, et kõik alustavad ettevõtjad on rikkad. Tõsi, pole paha, kui ettevõtjal on finantsiline kindlus, ent see pole mingi kindel eeldus, mis edukaks saamise puhul olema peaks. Kui su ettevõtte algkapital on aga väiksemapoolne, tuleks sul kindlasti leida viise, kuidas olukorda parandada.

Investoritelt raha kaasamine ei pruugi olla nii lihtne, kui meedia seda ehk näitab. Mis puudutab statistikat, siis kurb tõde on, et vaid ühel protsendil idufirmadest õnnestub raha kaasata.

Seega tasuks vaadata positiivseid aspekte selleks puhuks, kui investoritelt raha kaasata ei õnnestu.

Sul säilib täielik kontroll oma ettevõtte üle.

Sa võid teha suuri otsuseid, ilma et peaksid juhtkonnaga nõu pidama.

Sinu äri on päriselt sinu oma.

Edu tagab vaid hea idee. Lisaks eelnevatele on üks tüüpilisemaid arusaamu, et edukaks ettevõtjaks saamiseks on tarvis täiesti erakordset ideed. Tegelikult ei pea sa jalgratast uuesti leiutama, küll aga oleks tarvis, et sa olemasoleva paremaks muudad.

Viimase puhul võib tuua Eestis lähipäevadel palju kõneainet pakkunud taksoteenuse Uberi kohta. Uber pole ju iseenesest midagi uut, taksod on teedel ringi vuranud juba kaua-kaua. Uber ei leiutanud transporti kui sellist, ta muutis selle mugavamaks, andes taksodele uue mõõtme.

Kui Uberit poleks, poleks inimestel valikut ning nad peaksid ringi sõitma traditsiooniliste taksodega.

Seega, su äriidee ei pea olema midagi uut, küll aga peab see olema parem turul olevatest.

Sa pead võtma meeletuid riske. Tegelikult võib ettevõtja omi asju ajada tasa ja targu. Kuigi meedias ringlevad sageli suured edulood, mis võivad lugejate jaoks uskumatuna tunduda, kuna inimene riskis edu nimel nii paljuga, pole igapäevaelu siiski selline. Ettevõtjaks olemine ei tähenda, et sinu päevad mööduksid pidevas riskivalmiduses. Pigem on mõistlik koostada endale selge tegevusplaan, et viia riskitase võimalikult madalale. Eelnevat silmas pidades, kui see tähendab, et sa pead parimaks lahenduseks ettevõtja elu elada üheksast viieni kontoritöö kõrvalt, siis miks mitte.

Sul peab olema lai tutvusring. Lai tutvus- või kontaktidering pole tegelikult ettevõtjaks saamise juures üliolulise tähtsusega. Sellegipoolest on heade kontaktide olemasolu igati kasulik. Siiski, lai tutvusringkond või head kontaktid üksi ei taga, et sinust saab edukas ettevõtja. Laisk ettevõtja, kellel on märkmik kontakte täis, kaotab iga kell sellele ettevõtjale, kes veel kedagi ei tea, ent kes on suhtlusaldis ning valmis pingutama.

Palju edu võib kaasa tuua ainuüksi see, et sa julged peale hakata ning vajalike inimestega ühendust võtta: olgu see siis sotsiaalmeedia, e-kirja või telefonikõne vahendusel. Mõnikord nõuab õige inimese teele sattumine küll õige vahendaja abi, ent nutikas ettevõtja suudab kindlasti sobiva lahenduse endal jaoks välja nuputada.

Hetkel kuum