Sirje Rank • 25 aprill 2016

Vene agro-oligarhid võidavad sanktsioonidest

Moderniseeritud seafarm Siberis  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa suurimale börsil noteeritud põllumajandustootjale Ros AGRO Plc on Venemaa geopoliitilised vastasseisud, ülimadal nafta hind ja rubla nõrgenemine kasuks tulnud.

Firmal on ambitsioonikad plaanid rajada Venemaa kesk- ja idaossa seafarme ja kasvuhooneid ning laieneda ka ülevõtmiste teel, emiteerides kõige selle rahastamiseks väärtpabereid Suurbritannia börsil, kirjutas agentuur Bloomberg.

See on märk laiemast põllumajandustootmise renessansist, mis on ärgitanud miljardäre Vladimir Jevtušenkovist Gennadi Timtšenkoni investeerima tomatitesse ja õunapuudesse.

Selline on Venemaa ja lääne külma sõja päevist jäiseima vastasseisu kõrvalmõju.

Miljardär Vadim Moškovitšile kuuluv Ros Agro plaanib emiteerida investeeringute katteks väärtpabereid 250 miljoni dollari väärtuses. Siht on täita tühik toiduturul, mis tekkis, kui Venemaa keelustas 2014. a lääneriikide toidu impordi ning rubla nõrgenemine importkaubad kallimaks tegi.

Aastal 2013. oli Venemaa maailma suuruselt üheksas toiduainete importija. 2015. aastaks oli Venemaa valitsuse andmetel vähendanud toidukaupade importi ligi 40% 26,5 miljardile dollarile.

Venemaa suudab teatud lihaliikide osas oma vajadused ise katta, kuid meiereitooteid, juur- ja puuvilju ei toodeta veel piisavalt, ütles veebruaris peaminister Dmitri Medvedev, lubades riiklikke toetusi. Põllumajandustoodang kasvas mullu 3% ehkki majandus tervikuna kahanes 3,7%.

Sellest trendist on võitnud ka Ros Agro ja firma aktsionärid.

Hetkel kuum