Äripäev • 27. aprill 2016
Jaga lugu:

SEB Eesti: suurem dividendimakse, väiksem puhaskasum

SEB peakontor Tallinnas Tornimäel.  Foto: Raul Mee

SEB Eesti maksis esimeses kvartalis emaettevõttele dividende summas 20 miljonit eurot, millega seoses tasuti Eesti tuludesse ettevõtte tulumaksu 5 miljonit eurot, teatas SEB Eesti.

Aasta tagasi esimeses kvartalis maksis SEB Eesti dividende 10 miljonit eurot (tulumaksu tasuti 2,18 miljonit eurot).

Suurenenud dividendimakse vähendas panga esimese kvartali puhaskasumit. SEB Eesti üksused lõpetasid 2016. aasta esimese kvartali 12,8 miljoni euro suuruse puhaskasumiga. 2015. aasta esimese kvartali lõpetas SEB 19,2 miljoni euro suuruse puhaskasumiga.

SEB tegevustulud ulatusid esimeses kvartalis 31,8 miljoni euroni (33,2 mln 2015. aasta esimeses kvartalis) ning tegevuskulud 14,8 miljoni euroni (14,6 mln 2015. aasta esimeses kvartalis).

Laenukahjumite eraldisi vähendas pank esimeses kvartalis 0,7 miljoni euro ulatuses (2015. aasta samal perioodil vähendas pank 2,9 mln euro ulatuses eraldisi).

SEB Panga juhatuse esimees Allan Parik:

Aasta algas Eesti majandusele hästi. Ettevõtjate hinnang majanduskonjunktuurile on paranenud. Varasemast optimistlikumad on nii tööstusettevõtted, ehitusfirmad kui ka teenindussektor. Eesti oluliste kaubanduspartnerite nõudlus suureneb, mis omakorda kasvatab tööstusettevõtete tellimusi. Euroopa Liidu abiga investeeringud parandavad nii Eesti infrastruktuuri kui ka annavad tööd seni osaliselt jõude olnud ehitussektorile.

Inimeste majanduslik kindlustunne on aasta esimestel kuudel mõnevõrra halvenenud. Muret töökoha säilimise pärast põhjustasid aasta alguse teated suurtest koondamistest. Tõenäoliselt ei ole tänavu märkimisväärset töötuse kasvu siiski oodata, mida kinnitab ka ettevõtjate ootus, et töötajate arv kasvab. Kiirelt tõusnud palgad ja aeglane majanduskasv võivad sellegipoolest kaasa tuua teatud ümberkorraldusi majanduses. Kõrge tööhõive tingimustes on see muutusteks aga parim aeg, sest ainult nii saame suurendada Eesti majanduses loodavat lisandväärtust ja inimeste sissetulekuid. 

Ettevõtete aktiivsus taastub

Väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete investeeringute finantseerimine kasvas esimeses kvartalis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 15 protsenti, mis on märk paranenud kindlustundest, märgib SEB aasta esimest kvartalit kokku võttes.

Madalad intressid, soodsad energiahinnad ja paremad ootused majanduskeskkonnale julgustavad ettevõtteid uusi projekte alustama. Suurettevõtetega on SEB-l Eestis töös 300 miljoni euro väärtuses finantseerimisprojekte.

SEB on sel aastal koos klientidega testinud võimalust teha kõik ettevõtte asutamiseks vajalikud toimingud pangakontori külastamise asemel veebikohtumisena. Testimine on sissejuhatus uue kaugkanali loomisele.

Eraisikute vara kasvab kohustustest kiiremini

Majapidamiste hoiuste kasv jätkub endises tempos ja ületab märkimisväärselt laenukasvu. Eraisikute laenuaktiivsus on võrreldes eelmise aasta algusega veidi suurem, kuid mõõdukam kui 2015. aasta teises pooles. SEB väljastas esimeses kvartalis eluasemelaenusid 32 protsenti enam kui eelmise aasta samal perioodil.

Eesti paistab Baltimaade võrdluses silma sellega, et säästmine on kasvanud kõikides sissetuleku gruppides suhteliselt ühtlases tempos. Näiteks üle 80 000 SEB kliendi kogub kasutushoiusele raha igapäevase kaardikasutusega, pannes nii aastas kõrvale ligi kümme miljonit eurot, teatas SEB Eesti.

Jaga lugu:
Hetkel kuum