Rainer Saad • 28. aprill 2016
Jaga lugu:

Kihlveoäri juht: võidab see, kel on kodutöö tehtud

Triobeti juht Ilze Jansone  Foto: Andres Haabu

Kihlveopanuseid võib teha kas täieliku õnnemänguna või teadliku tegevusena - näiteks hispaanlased, kreeklased ja grusiinid armastavad riskantseid tehinguid, Põhjamaa inimesed, ka eestlased, juhinduvad loogikast, kirjeldab Triobeti juht Ilze Jansone.

Küsimustele vastab Triobeti juht Ilze Jansone.

Kas õnnemängudes on võitjate ja kaotajate protsent sama nagu aktsiaturgudel, 10%-90%?

Lühiajaliselt on kõikumine suurem, aga kui vaadata pikaajaliselt, olen sellise protsendiga tõesti nõus. On päevi ja nädalaid, kui kõik favoriidid võidavad ja kliendid saavad suuri võite.

Kas on nii, et kihlveod soosivad just lühiajalist mõtlemist ja suuremaid riske?

Eurojackpoti võitmise tõenäosus on üks 95-le miljonile, spordiennustustes saab igaüks enda riskitaseme valida. Mis te arvate, kes võidab Euro 2016? Kas usute, et see võib olla Prantsusmaa? Meie spordianalüütikud on Prantsusmaa pannud peafavoriidiks ja prognoosivad võiduvõimaluseks üks kolmele ja koefitsiendiks 4,00. Või eelistate Saksamaad, mille koefitsient on 4,20. Kas teie arvates on see turvalisem panus?

Võidupotentsiaal või koefitsiendid mõjutavad riski taset. Panustaja võiduvõimalused tõusevad, kui ta teeb ära kodutöö: jälgib liigat, meeskonda ja sportlasi. Kihlveokontori töö on luua koefitsiente, mis arvestaks kõikide võimalike tulemustega.

Kihlvedude vahendajad töötavad vahekasudega, mängijad panustavad mõlemal poolel ja enamikul juhtudel, olenemata sellest, milline meeskond võidab, saab vahendaja vahekasu endale. Sellised kasud võivad lühiajaliselt väga palju erineda, kuid spordipanustamise keskmine on 5%-11%.

Panuseid võib teha kas täieliku õnnemänguna või teadliku tegevusena. Rahvuslikul tasandil on näha huvitavaid erinevusi. Näiteks hispaanlased, kreeklased ja grusiinid armastavad taga ajada suuri võite ja teha emotsioonidest tingitud riskantseid tehinguid. Põhjamaa inimesed, sealhulgas ka eestlased, on palju kaalutlevamad ja juhinduvad loogikast. Nad on paremini kursis oma spordialadega, hoiavad sellel silma peal, neil on lemmikmeeskond või -liiga ja nad teavad selle kohta kõike. Neil on kodutöö ja analüüs tehtud.

Mida ütlete neile, kes süüdistavad kihlveokontoreid sõltuvuse tekitamises ja seega inimelude hävitamises?

Statistika järgi on kõigist täiskasvanutest 0,5-1% selliseid, keda võib sõltuvuse tõttu arvata probleemseteks hasartmängijateks. Eesti regulatsioon kaitseb hästi mängijat. On hasartmängu mängimise piirangutega isikute nimekiri, mida peavad kõik mänguoperaatorid järgima. Kui mängija on ennast lisanud piiranguga nimekirja, siis ei tohi ükski litsentsiga mänguoperaator lubada tal mängida. Näeme, et ärile on parem, kui me pakume kliendile reguleeritud keskkonda, kus mängijate huvid on kaitstud.

Milliseid kasvuallikaid olete kaalunud? Viimastel aastatel on üsna populaarseks muutunud valuutamaaklerfirmad, kes tegutsevad sarnaselt teiega internetis.

Oleme kaalunud kasvada kahes suunas – laieneda geograafiliselt ja pakkuda rohkem tooteid. Praegu omandame Läti litsentsi ning kompame ka teisi piirkondi, et leida potentsiaalset kasvu.

Tootevalikut laiendamine kogu aeg. Iga aasta lisandub uusi tarnijaid, mänge ja turge, kus panustada. Kui spordi reaalajas panustamist 2006.-2007. aastal alustati, oli pakkumises ainult paar mängu nädalas. Praegu on üle 200 matši päevas ning reaalajas panustamise käive on isegi suurem kui klassikalisel sündmuste eelsetel kihlvedudel.

Viimaste aastate areng on tõesti Forex- ja binaarsed optsioonid, mis on samas fookuses hasartmängudega. Juba võtavad paljud binaarsete optsioonide ettevõtteid osa konverentsidest ja messidelt, mis on mõeldud ainult interneti kihlveofirmadele. Praegu ei ole see meil prioriteet, kuid tulevikus ei saa midagi välistada.

Mis teile panustamisäris kõige rohkem meeldib?

Mulle meeldib, et äritegevuses on palju ettearvamatust, mis lisab igasse päeva põnevust. Kihlveoäri erineb oluliselt enamusest äritegevusest, kus on teada, et kui müüd X koguse asju, kujuneb kasumiks Y. Siin ei tea me kunagi, milline meie päev on, alati on üllatusi. Näiteks jalgpalli vaadates loodame 0-0 viiki, kuna see on kihlveokorraldajale parim.

Interneti mängufirmadest on saanud kõrgelt arenenud IT-ettevõtted. Nii on ka meie Tallinna kontorist saanud kogu Betsson Groupi üks arenduskeskusi.

Mis Teile siin äris ei meeldi?

Kõige suuremad takistused on seadusandlikud, ning ebakindlus mõnes riigis. Kahjuks pole Euroopa Liidus ühesuguseid seadusi. Loodan, et üha rohkem riike võtab hasartmängusektori reguleerimisel eeskuju Eestist.

Jaga lugu:
Hetkel kuum