Soomes oli elekter odavam kui Eestis

Elektri hind püsis aprillis stabiilne.  Foto: Andras Kralla

Põhjamaade elektribörsi Nord Pool andmeil kujunes Eesti hinnapiirkonnas keskmiseks elektri hinnaks aprillis 29,73 eurot megavatt-tunni kohta, võrreldes 29,41 euroga märtsis, teatas Elering.

Lätis oli elektri hind eelmisel kuul 30,71 eurot ja Leedus 33,03 eurot megavatt-tunni eest. Soomes oli hind mõnevõrra madalam kui Balti riikides – 27,25 eurot. Nord Pooli süsteemihind oli samas 22,12 eurot megavatt-tunni kohta.

Elekter liikus eelmisel kuul tavapärasel moel valdava osa ajast Soomest Eestisse ja Eestist Lätti. Nii Soome-Eesti kui Eesti-Läti suunal kasutati eelmisel kuul ära üle 60 protsendi turule antud võimsusest. Tunde, kui kogu võimsus oli kasutuses, oli neil suundadel vastavalt 287 ja 125.

Elektri tootmishinda mõjutava süsinikdioksiidi emissioonikvootide hinnad liikusid aprillis 5,16 ja 6,83 euro vahemikus tonni kohta. Kvootide keskmine hind – 5,69 eurot – oli 15 protsenti kõrgem võrreldes märtsiga, mil hind oli mõnevõrra langenud.

Aprilli viimase kauplemispäeva tehingute põhjal Nasdaq OMX Commodities turul võib maikuu keskmiseks elektrihinnaks Eesti hinnapiirkonnas kujuneda 30,65 eurot ja 2016. aasta kolmanda kvartali keskmiseks hinnaks 32,80 eurot megavatt-tunni kohta. Lätis võib elektri börsihind kujuneda tulevikutehingute põhjal ligi kümnendiku võrra kõrgemaks.

Piiriüleste võimsuste jaotamise tulu teenis Elering aprillis Eesti-Soome ja Eesti-Läti piirilt kokku ligikaudu miljon eurot.

Hetkel kuum