Sirje Rank • 9. mai 2016 kell 13:00

Radikaalse partei tõus Austrias viis kantsleri ametist

Austria ametist lahkuv kantsler Werner Faymann  Foto: Scxanpix/Reuters

Austria kantsler Werner Faymann teatas täna, et astub tagasi nii kantsleri kui ka Austria sotsiaaldemokraatliku partei SPÖ juhi kohalt.

See on ilmne tagajärg Austria presidendivalimiste esimese vooru tulemustele, kus SPÖ sai rängalt lüüa ning immigratsioonivastase paremäärmusliku partei FPÖ kandidaat Norbert Hofer 35%ga suurima häältesaagi, vahendas Financial Times.

Hoferi valimislubadused olid immigratsiooni piiramine, karmid nõuded asüülitaotlejatele ning kahe partei süsteemi lammutamine, mis on Austrias kehtinud teise maailmasõja lõpust peale.

FPÖ on Euroopa üks tugevamalt juurdunud paremäärmuslikke parteisid, mida toetab üle 30% Austria valijatest. Nii on valitsevad tsentristlikud parteid SPÖ ja ÖVP kasvava surve all FPÖga koostööd teha, et võimul püsida. Austria sotsiaaldemokraatide ametlik positsioon on aga olnud paremäärmusliku parteiga koostööst keeldumine, mille järgi käitus ka Faymann, ehkki esimesi "streigimurdjaid" on parteis juba ette tulnud.

2000. aastal jõudis partei karismaatilise liidri Jörg Haideri eestvedamisel ÖVPga koalitsioonivalitsusse, mille peale Euroopa Liidu riigid Austriaga koostöö põlu alla panid.

Faymanni toetus kahanes järsult, kui ta esialgu Saksamaa kantsleri Angela Merkeli pagulaspoliitikale toetust avaldas. Nüüdseks on Austria valitsuse seisukoht radikaalselt muutunud.

Austria presidendivalimiste teine voor toimub 22. mail ja seal on vastamisi paremradikaalse partei FPÖ ja Roheliste partei kandidaat.  

Hetkel kuum