Marge Väikenurm • 10. mai 2016 kell 10:30
Uudised
Ainult tellijale

Vene ärimeeste firmad Eestis ja Panamal

Vene ärimees Ildar Neverov panustas läinud septembris heategevusse, kui ostis kolme miljoni rubla ehk 40 000 euroga punase päästepoi Rannavalve endiselt näitlejalt Pamela Andersonilt. Oksjonitulu läks Kaug-Ida ohustatud loomaliikide säilitamisele.  Foto: Ildar Neverovi Facebooki leht

Eestis firmasid omavad jõukad Vene ärimehed, kosmeetikatööstur Andrei Trubnikov ja president Vladimir Putini lähikondne Ildar Neverov jooksevad läbi ka Panama paberitest.

"Minust oligarhi või miljardäri ei saa," rääkis hiljuti Äripäevale Eestis kosmeetikat tootva Vene kontserni omanik Andrei Trubnikov. "Neil on teistsugused põhimõtted."

Panama paberitest selgub, et läbi Venemaa leitaval ja ühe Hiina aadressiga seotud Trubnikovil on firma Bonnafant Corporation, mis asub Briti Neitsisaartel. Firma vahendaja rollis on Legal Consulting Services Limited.

Trubnikov põikleb Eestis tooteid valmistades aga kõrvale Ukraina kehtestatud embargost, nagu ta Vene meedias tunnistas. „Kaotasime Ukraina, 50 miljoni elanikuga turu, mis andis 15-20% meie kasumist. Otsustasime teha Eestisse tehase ja läbi Eesti tagasi Ukrainasse siseneda,“ tunnistas väljaandele RBK Trubnikov.

Vene kosmeetikafirma Natura Siberica Eesti tütar Eurobio Lab saavutas eelmisel aastal ligi 5 miljoni eurose käibe, praeguseks on igakuine müügitulu juba miljon eurot. Käive tuleb pea kõigist Euroopa riikidest. Eesti tsehhi on Trubnikov investeerinud üle 7 miljoni euro.

Venemaa suurim looduskomeetika tootja Andrei Trubnikov kannab alati kaelas kärnkonnanahast vutlarit, mis talle õnne toob.  Foto: Erakogu

Putini soosikust vanametalliärimehest Ildar Neverovist kirjutas Äripäev jaanuaris. Eestis võimsaima käibekasvu saavutanud firma Tyor omaniku jälgi ajades tulid juba siis välja maksuparadiisi peidetud firmad. Neverov on osanik offshore-ettevõtetes European Scrap Imports Ltd. ja Siberia Metals Ltd. Mõlemad firmad asuvad Küprosel Anna Komnini tänaval, kuid seos on olemas ka Briti Neitsisaarte ja Venemaaga.

Neverovi ettevõtte Tyor Group käive on kümne aasta jooksul tõusujoones liikunud, kerkides dekaadiga ligi kümme korda, 205 miljonile dollarile. Venemaal hõivas firma kaheksa aasta eest 2,3% vanametalli turust, kolm aastat tagasi juba 20%.

Hetkel kuum