Kadi Neemre • 11. mai 2016 kell 19:21

Kas USA uut presidenti ootab ees majanduslangus?

Foto: EPA

USA majandus, mis on juba üsna pika perioodi vältel kasvanud, hakkab näitama väsimuse märke - ettevõtete kasumid tunduvad olevat saavutanud tipu ning palgasurve on üha tugevam.

Kuid riigi majandust on jätkuvalt üsna haavatav, kuna majanduskasv on olnud mannetu, jäädes peale majandussurutise lõppu 2009. aastal keskmiselt 2% juurde; see aga tähendab seda, et järgmise presidendi ametisoleku ajal võib riiki tabada majanduslangus, vahendab Bloomberg.

“Kui järgmise presidendi ametiajal ei taba riiki majandussurutis, siis on see USA rekord,” sõnas North America ökonomist Gad Levanon.

“Pikim majanduskasvu periood, mis meil kunagi on olnud, on 10 aastat ning see algas 1991. aastal. Tsüklilise kõikumise ajaloost lähtudes on suur võimalus, et Ameerikat tabab järgmise kolme aasta jooksul majandussurutis,” märgib endine riigikassa sekretär Lawrence Summers.

JPMorgani USA peaökonomist Michael Feroli usub, et riigi majandus pöördub langussse juba järgneva kahe või kolme aasta jooksul.

“USA ei tundu olevat piisavalt hästi ettevalmistunud tulemaks toime majanduslangusega, kui see peaks juhtuma järgmise presidendi ametiajal,” hoiatas endine Föderaalreservi asejuht Alan Blinder.

Rahanduspoliitika on piiri peal ning fiskaalpoliitika takerdub ideoloogilistesse lahingutesse.

See ei oleks esimene kord, mil uus president on sunnitud seisma silmitsi SKP vähenemisega. Riik seisis silmitsi ühe suurima majanduslangusega peale suurt depressiooni ajal, mil Barack Obamast sai 2009. aasja jaanuaris president.

Lähiaja suurim oht aga tuleneb välismaalt. Endine IMFi ametnik Desmond Lachman hoiatas, et kriisi võivad vallandada Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust, oodatust kiirem Hiina majanduse jahtumine ning Jaapani majanduslangus.

Investoreid võib ka hirmutada võimalus, et miljardär Donald Trumpist võib tõepoolest saada USA järgmine president.

Ebakindlus valimistulemuste osas võib aga majandust juba praegu mõjutada; nii ettevõtted kui tarbijad on uuringutes valimistulemusi nimetanud üheks murekohaks.

 

Hetkel kuum