Alyona Stadnik • 25. mai 2016 kell 8:30

Mägus: palgakasvu seletus on senine madal palk

Nordic Hotel Forum juhatuse liige Feliks Mägus  Foto: Andras Kralla

Majutus- ja toitlustusvaldkonna keskmise palgatõusu taga on ilmselt see, et valdkonna palgad on olnud madalad, lisaks aitas kaasa maksuameti töö, ütles Nordic Hotelsi juhatuse liige Feliks Mägus.

„Üks põhjus on ilmselt selles, et palgad on olnud üsna madalad. Ettevõtted otsivad võimalusi palku tõsta,“ lausus Mägus. „Seda toetab asjaolu, et on tööjõupuudus ja turumajanduslik mõju on ka meie valdkonnas aidanud kaasa töötasude tõusule.“

Statistikaamet teatas, et eelmise aasta I kvartaliga võrreldes tõusis keskmine brutokuupalk 8,1% ning brutotunnipalk 7,7%. Kõige enam tõusis keskmine brutokuupalk ja -tunnipalk haldus- ja abitegevustes, majutuses ja toitlustuses ning info ja side tegevusalal.

Mägus usub, et palgatõusule aitas kaasa ka see, et tänu maksuameti tööle on hakatud rohkem ametlikult palka maksma. „Meie sektor teeb koos maksuametiga tihedat koostööd, eeldame, et maksukultuur paraneb ja et kõik majandavad samades konkurentsitingimustes,“ sõnas Mägus.

Palgatõusu kiirenemise peamiseks põhjuseks olid statistikaameti andmetel ebaregulaarsed preemiad ja lisatasud, mis tõusid 2015. aasta I kvartaliga võrreldes palgatöötaja kohta 32,5% ning mõjutasid keskmist brutokuupalga tõusu 0,8 protsendipunkti võrra.

„Tulemustasud on ka meie valdkonnas oluline osa palgast,“ rääkis Mägus. „Kas tulemustasu makstakse rohkem seepärast, et müük on suurem, seda on raske öelda.“

Mägus märkis, et ka nende ettevõttes on palgad tõusnud, kuid mitte nii palju, nagu on statistikaameti toodud keskmine ehk 8%. „Püüame olla oma palkadega konkurentsivõimelised ja maksame kindlasti sektori keskmisest kõrgemat palka, mida tõstame vastavalt vajadusele,“ rääkis Mägus.

Hetkel kuum