Vaata altkäemaksukahtlusega sotsi Kajar Lemberi ärihuve

Sotsiaaldemokraatliku erakonna aseesimees Kajar Lember  Foto: Raul Mee

Korduvas altkäemaksu võtmises kahtlustatavana kinni peetud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna aseesimehe Kajar Lemberi ärid ulatuvad ilusalongist ja mängumaast hobuste ja mootorratasteni ning autoremondist elektrimootoriteni.

Lember kuulub praegu sihtasutuste Tartu Ärinõuandla, Lõuna-Eesti Turism ja Tartumaa Turism ning kustutamishoiatusega Emajõe Jõeriik nõukogusse. Sihtasutuses Tartu Teaduspark on ta nõukogu esimees. Lisaks kuulub Lember sotside esindajana riigile kuuluva võrguettevõtte AS Elering nõukogusse.

Lemberil on investeeringute haldamisele ja konsultatsiooniteenuste osutamisele keskendunud osaühing Rae Konsult. 2014. aastal oli ettevõtte müügitulu 2700 eurot, kuid tänu laekunud finantstulule lõpetati aasta ligi 5500 euro suuruse puhaskasumiga. Samal aastal maksti ettevõttest Lemberile dividendidena 12 000 eurot ning aasta lõpus oli jaotamata kasumit ettevõttes üle 144 000 euro.  

2009. aastal andis EAS Rae Konsultile 959 eurot toetust koolituseks: "Võiduka meeskonna juhtimine." Rae Konsulti kaudu on Lember osaline terves reas ärides.

Ettevõttele kuulub pool kinnistust Jõgevamaal Tabivere vallas Kallavere külas. Kinnistule on seatud kümneks aastaks tasuta hoonestusõigus OÜ Vudila kasuks. Vudila juhatuse liige ja enamusosanik on Lemberi abikaasa Anžela Lember, väiksem osa kuulub Rae Konsultile. Novembris 2013. aastal sai OÜ Vudila EASi kaudu militaaratraktsiooni jaoks 8000 eurot toetust. 

Kaasomanik ehitusettevõtja

Kinnistu teine omanik on ehitusettevõtja Jaago Roosmann. Kajar Lember ja Roosmann kuulusid pikalt Rahvaliitu ja mõlemad lahkusid sealt 2010. aastal. Rae Konsult ja Roosmann olid selle aasta aprillini osanikuks ka OÜs Lõuna Grupp, praegu näitab äriregister osanikuna Küllike Roosmanni. Lõuna Grupp omab 50protsendilist osalust OÜs Neli Transport ning sama suurt osalust ka Tartus Aardla tänaval registreeritud mootorsõidukite hoolduse ja remondiga tegelevas AIK Auto OÜs.

Lemberi ettevõttele Rae Konsult kuulub veel 50protsendiline osalus OÜs Motohobi. Teine osanik on Marek Kärner. Samuti on Rae Konsult 100protsendiline omanik OÜs Asva Hobusekasvatus. Selle aasta aprillist omandas Rae Konsult Külliki Roosmannilt enamusosaluse OÜs Tartu Elektrimootorid. Ettevõtte teine osanik on Aigar Suvi. Tartu Elektrimootorid omab 2229 m² suurust kinnistut Tartu linnas Vasara tänaval.

Kajar Lemberi ametid

2004–2011 AS Emajõe Veevärk nõukogu esimees.

2004–2005 Jõgevamaa Arendus- ja ettevõtluskeskuse konsultant.

2005–2007 rahandusministeeriumis minister Aivar Sõerdi nõunik. Samal ajal kuulus ta ASi Elektriraudtee ja ASi Teede ja Tehnokeskuse nõukogusse.

2007–2010 kuulus Rahvaliidu, praeguse EKRE juhatusse.

2007–2008 Rahvaliidu peasekretär. 2008 pälvis aasta rahvaliitlase aunimetuse.

2011–2013 XII riigikogu liige.

Alates 2013. aastast täitis Lember Tartu rahandus- ja ettevõtlusvaldkonna abilinnapea ametikohustusi.

Peale selle on Rae Konsult 50protsendiline omanik Tallinnas Suur-Sõjamäele registreeritud OÜs Swiss Ilusalong. Ettevõtte teine omanik on Kalev Raja. Eelmise aasta sügisel äriregistrist kustutatud OÜs Instituut Holding kuulus Rae Konsultile 40 protsenti, ülejäänud osanikud olid Allan Selirand, Anto Liivat ja Tarvo Sarmet.

Lahkus abilinnapea ametist

Lember kirjutas eelmiste riigikogu valimiste eel sotside kodulehel, et on eri ettevõtmistega erasektoris olnud seotud 1997. aastast. „Tegutseme koos partneritega puitmajade ning mototehnika valdkonnas ja minu lapsepõlvest pärit huvist hobuste vastu on tänaseks välja kasvanud OÜ Asva Hobusekasvatus, mis tegeleb Eesti hobuste ja sportponide kasvatamisega. Minu ettevõtmistest on kindlasti tuntuim Vudila mängumaa, mis avas oma uksed 2010 aasta juunis. Vudila on kogu perele mõeldud atraktiivne mängumaa ja veepark, mis pakuvad kauni Kaiavere järve ääres siirast rõõmu tervele perele,“ kirjeldas Lember.

Hiljuti teatas Lember oma Facebooki lehel, et on lahkumas abilinnapea ametist. „Teisalt on hea, et maha jääb vaid positiivne, sest arvan, et minu vastutusalades ja ka laiemalt on Tartus asjad korras ja seda nii tegemiste kui ka inimsuhete vallas ja seetõttu on hea tagasi vaadata ning ka edasi minna,“ kirjutas Lember.

Kuid eile pidas keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo Lemberi kahtlustatavana korduvas altkäemaksu võtmises kuni 48 tunniks kinni ning tema kabinetis toimus läbiotsimine.

Hetkel kuum