Sirje Rank • 30. mai 2016 kell 10:27

Juncker läheb Peterburi foorumile

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker  Foto: Reuters/Scanpix

Venemaa ja Euroopa Liidu suhted ei ole kõige paremas seisus ning seda on plaanis väga aktiivselt Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorumil arutada, ütles täna Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.

Foorumile läheb ka Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, vahendas agentuur Bloomberg. Venemaa loodab suhete paranemist, mis on mõlema poole huvides. Sama on väljendanud mitu ELi riiki.

Samas suhtub osa liikmesriike ja USA Junckeri plaani kriitiliselt, kirjutab väljaanne Politico. Diplomaatiliste allikate andmeil kardetakse, et Junckeri visiit tugevdab Venemaa presidendi Vladimir Putini positsiooni vahetult enne seda, kui ELi riikidel tuleb otsustada, kas Venemaale kehtestatud sanktsioone pikendada või mitte.

Peterburi majandusfoorum toob kokku poliitikud ja äriliidrid ning seda on peetud Venemaa versiooniks igal aastal Davosis toimuvast Maailma majandusfoorumist. Jean-Claude Juncker oleks esimene ELi liider, kes külastab Venemaad pärast seda, kui Venemaa 2014. a Krimmi annekteeris ja lääs sanktsioonid kehtestas.

Äsja Kreekat väisanud Venemaa president Vladimir Putin ütles, et Moskva seisukohast on Krimmi küsimus igaveseks otsustatud. „Venemaa ei kavatse sel teemal mitte kellegagi mitte mingisuguseid kõnelusi pidada,“ tsiteeris Politico Putinit kohtumiselt Kreeka peaministriga.

Leedu välisminister Linas Linkevicius ütles Politicole, et Junckeri kohtumine kohtumise pärast ei annaks Venemaa ja ELi suhetele mitte midagi. „Kreml kasutab selliseid kohtumisi ära mulje loomiseks, et kõik toimib nagu tavaliselt ning seda sõnumit edastatakse siis ka (Venemaa – toim) avalikkusele,“ ütles ta.

Junckeri abiliste sõnul plaanib Komisjoni president foorumile minna, ehkki tema ametlikus päevakavas seda veel ei ole. See lüüakse lukku nädal enne sündmusi. Foorum toimub 16.-18. juunini.

Hetkel kuum