Äripäev • 4. juuli 2016 kell 13:16

Putin premeeris oma tšellistist sõpra ordeniga

Vladimir Putin ja Dmitri Medvedev aastal 2009 jalutuskäigul Peterburi Muusikamajas, teejuhiks maja kunstiline juht, tšellist ja Putini sõber Sergei Roldugin.  Foto: Reuters/Scanpix

Tšellist Sergei Roldugin, kelle nimi sai maailmakuulsaks mitte seoses tema loometegevusega, vaid Panama advokaadibüroost lekkinud paberitega, teenis oma sõbralt, Venemaa president Vladimir Putinilt ordeni, selgub Putini täna allkirjastatud ukaasist.

Peterburi Muusikamaja kunstiline juht Roldugin pälvis Aleksandr Nevski ordeni „eriliste teenete ja tähtsate humanitaaraktsioonide eest, mis tugevdavad rahvaste rahu ja sõprust“, nagu selgitab Kremli infoportaalis avaldatud dokument.

Roldugini nimi kerkis avalikkuse ette tänavu aprillis, kui uurivate ajakirjanike grupp (OCCRP) avaldas pangakonto väljavõtted, mis näitavad, kuidas Putini lähikondne Roldugin oma juhitud offshore-firmas International Media Overseas 2008. aastal sadu miljoneid dollareid liigutas ja tegi kahtlasi tehinguid, mis juhatavad Venemaa ametnike ja organiseeritud kuritegevuse juurde.

Lisaks oma sõbrale ja tütre ristiisale Rolduginile premeeris Putin täna medalite ja ordenitega veel hulga muusikuid ja kultuuritegelasi.

Ukaasist selgub ka, et auraha vääriliseks osutus alumiiniumitootja Rusal president, miljardär Oleg Deripaska. Forbesi andmeil on Deripaska Venemaa rikkuselt 41. inimene, kel vara 2,1 miljardi dollari eest. Oligarh sai presidendilt aumärgi „Heategevuse eest“, sest on tublisti panustanud ühiskondlikku tegevusse.

Konstitutsioonikohtu esimees Valeri Zorkin aga sai näiteks ordeni „Isamaale osutatud teenete eest“, ning kõrget tunnustust kommenteeriti loosunglike sõnadega: suure panuse eest konstitutsioonilisse õigusemõistmisse ja aastatepikkuse viljaka tegevuse eest.

Hetkel kuum