Äripäev • 21. juuli 2016 kell 14:21

Krediidipank segati rahapesuskeemi

Krediidipanga peakontor  Foto: Raul Mee

FBI uurimisest selgub, et osa maailma suurima piraatsaidi Kickass Torrents rahast pesti Läti ja Eesti kaudu.

Piraatlusega tegelev failijagamiskeskkond Kickass Torrents on väidetavalt tekitanud autoriõiguste omanikele kahju, mis ületab miljard dollarit, kusjuures osa sellest rahast ja täpsemalt 30 miljonit eurot on legaliseeritud ka kahe Läti ja ühe Eesti panga kaudu, vahendas Läti venekeelne rahvusringhääling enda kasutuses olevaid dokumente.

Nimelt vahistati eile Poolas FBI nõudmisel Ukraina kodanik Artem Vaulin, kes on 2008. aastal käiku läinud Kickass Torrents (KAT) looja ja pidaja. KATist sai muusika, filmide, teleprogrammide, e-raamatute jms must turg. Ta oli külastatavuselt maailma 69. internetilehekülg, mida kasutas üle 50 miljoni inimese, millega ta kerkis maailma suurimaks pikalt mööda näiteks kurikuulsast Pirate Bayst.

Seos Baltimaadega tuli välja mullu novembris, kui FBI agent esines reklaamihuvilisena ning küsis pakkumist reklaami paigutamiseks KATi internetilehel. Vastuseks sai ta arve 300 dollarit päevas, mis tuli tasuda Läti panka Regionala investiciju banka ning arve omanik oli GA Star Trading Ltd., mis on registreeritud offshore’ina tuntud Belizes. Ka teistel katsetel jaanuaris, veebruaris ja märtsis jagati sama arvet ja panka, kuid mais kõik muutus. Nüüd tuli arve tasuda Eesti Krediidipanka Suurbritannias registreeritud firma Glomeratus LTD arvele. Krediidipangal on ka haru Lätis, kuid dokumentidest ei selgu, kas arveldus käis sealtkaudu või peakontorist Eestis. Uurijad kordasid katset kuni juulini ja veendusid, et ka see kanal töötab.

Samuti tõi FBI välja, et raha liikus nendelt kontodelt kiiresti edasi. Lisaks kahele eelmainitule oli Läti pankadest skeemi segatud ka Baltic International Bank. Muu hulgas kasutas Vaulin ülekanneteks bitcoine.

Pank: täidame kõiki nõudeid

"Krediidipank täidab oma igapäevases tegevuses kõiki temale pandud nõudeid ja kohustusi, sealhulgas kontrollides klientide tausta lepingulistesse suhetesse astumisel ja analüüsides nende hilisemat tegevust. Pangasaladuse hoidmise kohustuse tõttu ei saa konkreetset juhtumit kommenteerida. Saame kinnitada, et rahapesu kahtluse tekkimisel informeerime alati asjaomaseid institutsioone, see tähendab PPA juures tegutsevat rahapesu andmebürood, kes kontrollivad, kas ilmnevad kuriteo tunnused," teatas Äripäevale Krediidipanga müügi- ja turundusosakonna juhataja Anne-Ly Kaljas.

Hetkel kuum