Ettevõtjad: valitsus hävitab vahekohtuid

22. juuli 2016, 13:00
Ministeeriumi plaani järgi peaks tavakohus vahekohtu otsused kinnitama.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160722/NEWS/160729908/AR/0/Kohus.jpg

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja hinnangul hävitab valitsuse plaan vahekohtud.

Nimelt on justiitsministeerium välja töötanud seaduse muudatuse, millega tahetakse Eestis ka alaliselt tegutsevate vahekohtute otsuseid hakata tulevikus tavakohtu poolt täidetavaks tunnistama.

„Koda ei toeta ministeeriumi kavatsust, mis ei lahendaks tänaseid probleeme, kuid kahjustaks oluliselt tegutsevate vahekohtute olukorda ja kasvataks riigi kulusid,“ seisis ettevõtjate teates. Ettevõtjate selgitusel on vahekohtus vaidluste lahendamine mõlema osapoole teadlik ja vabatahtlik valik. Mõlemad pooled on teadlikud ka asjaolust, et nii praegu kui tulevikus on vahekohtute otsuseid võimalik tavakohtus tühistada, kui pooled leiavad, et vahekohtumenetlus on olnud õiguspäratu.

Koja hinnangul muudaks ministeeriumi pakutud lahendus vahekohtumenetluse pooltele selgelt vähem atraktiivseks ja aeganõudvamaks ning suurendaks tavakohtute koormust. „Koda peab äärmiselt oluliseks, et vahekohtute süsteem ja menetlus oleks efektiivne, kiire ning õiguskindel, sest need on peamised ootused, mida ettevõtjad vahekohtule esitavad. Õigusselgus peab vaidluses saabuma kiiresti ning olema viivitusteta ka täitmisele pööratav, kui pooled on selles nii kokku leppinud. Ka tarbijate kaitse pahatahtliku käitumise vastu on möödunud aastal jõustunud muudatustega juba tagatud.“

Parem ettepanek

Tagamaks aga alaliste vahekohtute usaldusväärsust ja läbipaistvust pakkus koda justiitsministeeriumile kompromisslahendusena, et ministeeriumi veebilehel avaldatakse alaliselt tegutsevate vahekohtute nimekiri.

Sellesse võiks olla lisatud ka konkreetse vahekohtu reglement, juhtorganid, lahendite statistika ja muu informatsioon, mis võiks vahekohtu tegevuse läbipaistvuse ja õiguspärasuse mõttes oluline olla. Selline lahendus oleks Eesti oludes mõistlik ega kasvataks sadades tuhandetes eurodes riigi kulusid nagu eelnõu ette näeb ning seda veel olukorras, kus räägitakse riigi kulude ja bürokraatia vähendamise vajadusest.

„On suur vahe, kas seatakse täiendavad reeglid alalistele vahekohtutele, keda Eestis võib täna sisuliselt ühe käe sõrmedel kokku lugeda, või sunnitakse kõik vahekohtute vaidlused käima läbi riikliku kohtu tunnustamissüsteemi,“ selgitas Kaubanduskoja peadirektor Mait Palts pressiteate vahendusel.

Kaubanduskoja peadirektori sõnul on vahekohtute läbipaistvuse, õiglase menetluse ja otsuste probleem tõusetunud eelkõige just tarbijavaidluste puhul, kuid mitte juriidiliste isikute vaheliste vaidluste puhul. „Seega äriühingud, kui võrdsed pooled, kes on otsustanud vahekohtus vaidluse lahendada, võiksid saada seda teha nii kiiresti kui võimalik ja ilma nõudeta, et peaks hakkama lisaks tavakohtus otsuseid tunnustama, mis lisab kindlasti oluliselt nii aja- kui rahakulu,“ lisas Palts.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    22. July 2016, 13:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing