Eliisa Matsalu • 1. august 2016 kell 9:15

Ettevõtja veebirelvast: jälle üks tüütus juures

OKO Restoranid OÜ alla kuuluva Noa restorani peakokasaal  Foto: Julia-Maria Linna

Maksuameti reaalajas jälgitavate kassaaparaatide vajalikkus on restoranipidaja arvates küsitav. „Sularaha pole enam nii suur probleem kui vanasti,“ ütles OKO Restoranid OÜ üks omanikke Martti Siimann.

Soome maksuamet otsustas sularahaga arveldavates müügikohtades kasutusele võtta uut tüüpi kassaaparaadid, mis ei võimalda kaupmeestel tulusid varjata ja kannavad reaalajas info maksuametisse. Eesti maksuamet teatas, et jälgib eksperimenti huviga.

OKO Restoranid OÜ ühe omaniku Martti Siimanni sõnul pole restoraniäris enam sularaha osakaal nii suur kui varem, mistõttu on maksuameti jälgitavate kassaaparaatidele kasutuselevõtt pigem filosoofiline kui majanduslik teema. „Uuritakse lõputult autode ja kassade järele, samas ega mina ju ka ei tea, kes selle infoga maksuametis tegeleb ja kas infot kasutatakse kurjasti või hästi. Mina ka neid 100% ei usalda. Seega tekibki küsimus, kas ettevõtja arendab majandust või on ta kaabakas, kes ei taha makse maksta,“ ütles Siimann.

Ta lisas, et tema jaoks poleks probleem, kui maksuamet kehtestaks uue kassaaparaadi nõude. „Mul pole erilist vahet, kas riigi käsi on jälle kuskil vahel või ei. Samuti nagu 1000euroste arvetegagi – lihtsalt üks tüütu asi juures,“ ütles ta.

„Meie huvi on, et see meie tööd oluliseks aeglasemaks ei teeks,“ rääkis Siimann. Selleks oleks vaja detailid põhjalikult läbi mõelda. „Näiteks kui lüüakse kogemata vale arve sisse, siis kas ja kuidas saab seda parandada,“ selgitas ta, ent lisas, et paari aasta jooksul ei rakendu uus süsteem nii või teisiti, seega on veel vara nende küsimustega pead vaevata. „Parem keskendun sellele, kuidas kliente paremini teenindada,“ ütles ta.

Hetkel kuum