Riigi ideed reformida vanemahüvitist muudavad selle hüvitise kasutamise paindlikumaks ja aitavad kaasa palgalõhe vähendamisele, leiab ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson.
- Ametiühingud toetavad vanemahüvitise reformi ideed. Foto: PantherMedia/Scanpix
Samas soovitab Peterson plaani täiendada lasteaiakohtade olulise suurendamisega, sest nende vähesus ja kõrge hind on üks põhjusi, miks noored vanemad tööturult pikalt eemale jäävad.
„Oleme mitmes majandussektoris uurinud süvitsi palgalõhe algpõhjuseid ja leidnud, et väga suur mõju on selles, kuidas Eestis on rakendunud vanemapalga süsteem. Süsteem on helde, aga sellel on mõned olulised puudused,“ rääkis Peterson. “Naiste pikka eemalolekut tööturult saab vältida, kui vanemahüvitis jaguneb ühtlasemalt isa ja ema vahel ning senise pooleteise aasta asemel saaks hüvitist soovi korral kasutada näiteks kolme aasta jooksul,“ kommenteeris Peterson.
Tõsisema selgitustöö tegemine, et isad oma puhkusevõimalusi ka reaalselt kasutaks, peaks jääma ühiskondlike organisatsioonide ja tööandjate koostöö teemaks.
Ametiühingute keskliidul on käimas palgalõhevastase koalitsiooni moodustamine, kus muude teemade seas on arutusel ka vanemapalga süsteemi reform. Oma ettepanekutega plaanivad ametiühingud avalikkuse ette tulla juba sel sügisel.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.