Sirje Rank • 23. august 2016 kell 8:06

Rootsis pöörleb juhivahetuse karussell

Juulis lahkuma sunnitud Ericssoni kontserni juht Hans Vestberg  Foto: Scanpix/Reuters

Rootsis vahetuvad suurfirmade juhid juba tavatult sageli ja enam ei nähta ka palju vaeva sellega, et pressiteates juhi lahkumist kuidagi siluda.

Kui Rootsi Handelsbanken nädalapäevad tagasi juhti vahetas, siis põhjusega, et Frank Vang-Jensenile käis nii keerulise organisatsiooni juhtimine üle jõu. Kui Swedbanki juht Michael Wolf päeva pealt vallandati, siis sisetehingute süüdistusega. Need ei leidnud kinnitust ja nüüdseks on pangast lahkunud ka Wolfi vallandanud nõukogu esimees.

Rootsi majandusleht Dagens Industri juhtis läinud nädalal tähelepanu, et aastatel 2015-2016 on pea poolte Stockholmi börsil kaubeldavate 30 suurima firma juhid vahetunud. Teiste seas sai hundipassi Ericssoni juht Hans Vestberg ja nüüd spekuleeritakse Rootsi meedias juba sellest, et ka nõukogu esimehe tool kõigub.

Analüüsides, miks juhivahetuse karussell nii tavatult kiire hooga käima on läinud, toob leht esmalt välja, et sellele eelnes periood, kus tippjuhte vahetus Rootsis tavatult harva. Kuid on ka teisi tegureid – kui aktsionärideks on üha enam fondid, ei sõltu tippjuhi jätkamine enam nii palju nõukogu liikmetest ja isiklikest sidemetest. Firmad on läbipaistvamad, mis ei võimalda enam vaka all hoida ka lahkumise põhjust. Vähem oluline pole seegi, et tippjuhi ametist lahkumine ei tähenda enam karjääri lõppu. Nagu ütles Michael Wolf – see on osa tippjuhi tööst, et sind ühel hetkel välja vahetatakse.

Juhivahetuse tempo on Rootsis siiski viimasel pooleteisel aastal olnud kaks korda kiirem kui näiteks konsultatsioonibüroo PwC koostatud rahvusvahelises võrdluses. Samuti on kaks korda rohkem olnud selliseid juhivahetusi, kus lahkuda on tulnud päevapealt, ilma et mantlipärija juba uksel ootaks.

Agentuur Bloomberg on oma andmetest välja lugenud, et Rootsi 50 suurima ettevõtte seast seitsmes on tänavu juht vahetunud. Läinud aastal vahetus 12 juhti, mis oli kõrgeim näit 2007. aastast. Võrdluseks tuli aastatel 2004-2014 ametist lahkuda keskmiselt neljal tippjuhil aastas.

Loorberitel ei hoita

Tippjuht on nagu staarjalgpallur, ütles Bloombergile Nordea panga Stockholmi kontori aktsiastrateegia peaanalüütik Martin Guri. „Keegi ei saa jääda meeskonda igavesti juhtima ja puhata loorberitel, kui tulemusi ei ole,“ ütles ta.

Tihti jõnksutab juhi vahetus ka ettevõtte aktsia kurssi, kusjuures sugugi mitte alati pole aktsiaturg seda heaks kiitnud. Näiteks kukkus sel nädalal steriliseerimissüsteeme valmistava Getinge AB aktsia üle 6% uudise peale, et tegevjuht Alex Myers päeva pealt lahkub. Ametis jõudis ta olla vähem kui poolteist aastat. Samuti kukkus Swedbanki aktsia üle 5%, kui Wolf ootamatult lahkuma sunniti.

Guri Rootsis toimuvas siiski midagi murettekitavat ei näe. „Lõpuks taandub kõik siiski tulemustele ja sellele, et enamikul juhtudel, ehkki mitte kõigil, pole tippjuht täitnud nõukogu ja valdavalt nii ka omanike nõudmisi,“ ütles ta. „Enamasti on siiski tegemist täiesti arusaadava ja korrektse arenguga.“

Hiljuti juhti vahetanud firmade seas on lisaks juba nimetatud Handelsbankenile, Ericssonile ja Swedbankile ka Ratos, Instrum Justitia, Sandvik, Elekta, Volvo, SCA. Värskelt Getinge.

Majandusleht Dagens Industri tõttab juba sündmustest ette, kui avaldas eelmisel nädalal atikli nendest firmajuhtidest, kes võiksid järgmisena lahkumiskarussellile sattuda. Läbi jooksevad Assa Abloy, Atlas Copco, Autolivi nimed. Visa järjekindlusega väidab leht nagu korduvalt varemgi, et varsti varsti võiks ameti maha panna ka SEB panga juht Annika Falkengren, kes suurpankade juhtidest on viimasena nii pikalt ametisse jäänud. Leht on aga samas taas sunnitud tõdema, et selget järeltulijat Falkengrenile vähemalt hetkel ei paista.

Hetkel kuum