Advokaat: makske dividendid välja enne novembrit

06. september 2016, 16:45
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160906/NEWS/160909822/AR/0/AR-160909822.jpg

Soraineni vandeadvokaadi Tanel Moloki sõnul saavad ettevõtted maksumuudatusest tulenevaid riske maandada enne nende jõustumist 1. novembril.

„Novembris jõustuvad seadusemuudatused annavad maksuameti kasutusse võimsa relva, kuna need võimaldavad pealtnäha lihtsalt ettevõtjatele maksusummasid määrata,“ leidis Soraineni maksuõiguse vandeadvokaat Tanel Molok eesootavate muudatuste kohta.

Esimesest novembrist peavad äriühingud, kes saavad oma mitteresidentsest tütarettevõttest dividendi, olema valmis maksuhaldurile seletama, miks neil üldse on tütarettevõte välismaal. Dividendide maksustamise seaduse muudatusega tahetakse kindlaks teha, et mitteresidentne tütarettevõte pole loodud vaid maksuvabastuse saamiseks.

 

Soraineni vandeadvokaat Tanel Molok

Moloki sõnul on nad oma kliente ka varem teavitanud agressiivse maksuplaneerimisega kaasnevatest võimalikest ohtudest ja üldiselt on kliendid hoidunud kasutamast selliseid võtteid maksudest kõrvalehoidmiseks.

Molok tõi välja, et need ettevõtjad, kes on asutanud maksukoormuse vähendamiseks välisriiki tühja äriühingu, saavad oma riskide maandamiseks maksta oma välisriigi äriühingust dividendid välja enne esimest novembrit. „Nimelt ei kehti tulumaksuseaduse muudatused tagasiulatuvalt ega laiene enne nende jõustumist tehtud toimingutele. Edaspidi oleks mõistlik oma ülepiirilised äriühingute struktuurid koos maksuspetsialistiga kriitilise pilguga üle vaadata, et vältida ebameeldivaid maksuüllatusi,“ lisas ta.

Maksuamet koostab juhendit

Moloki arvates on dividendide maksustamise reeglid seaduse tasemel piisavalt selgelt reguleeritud, kuid samas ei ole selgust, kuidas hakatakse seadusemuudatusi praktikas rakendama. „Selguse saavutamisele oleks kasuks näiteks maksuameti juhendmaterjal selle kohta, millistes olukordades plaanitakse välisriigist saadud dividende Eestis maksustama hakata ning millised on need asjaolud, mis ettevõtjad sel teemal kindlasti maksuhalduri huviorbiiti viivad,“ leidis Molok.

Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Mailin Aasmäe sõnul käsitletakse dividendide maksustamise muudatusi puudutavat septembri keskel valmivas dividendide ja omakapitali väljamaksete (tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni lisa 7) maksustamise juhendis.

Maksuametil on juba praegu töös mitu menetlust, mis võivad puudutada kümneid miljoneid eurosid maksmata jäetud tulumaksu. Kui äriühing ei suuda maksuhaldurile tõestada, et tütarettevõte on teise riiki rajatud ärilistel põhjustel ja omab seal piisavat majanduslikku tegevust, jääb ta Eesti maksuvabastusest ilma.

Muudatus mõjutab kõiki äriühinguid, kes omavad välismaal asuvas tütarettevõttes vähemalt 10% osalust ja kes saavad seega dividendi edasimaksmisel emaettevõttesse tulumaksuvabastuse. Eelmisel aastal said välismaal asuvast tütarettevõttest dividende 435 äriühingut. Äriühingute arv muutub aastate lõikes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. September 2016, 16:12
Otsi:

Ava täpsem otsing