Sirje Rank • 8. september 2016 kell 13:45

Draghi jahutas lisastiimuli ootust

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi täna Frankfurdis toimunud pressikonverentsil.  Foto: EPA

Euroopa Keskpank ei teatanud täna muudatustest võlakirjade tugiostuprogrammis ega muutnud intressimäärasid, mille tulemusel euro teiste valuutade suhtes tugevnes.

Euroopa Keskpangas on praeguseks loodud vaid töögrupid, mille ülesanne on analüüsida, kuidas tagada võlakirjade tugiostuprogrammi tõrgeteta toimimine, ütles Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi nõupidamisele järgnenud pressikonverentsil. Näiteks see, et programmi sobivad varad ei muutuks turul defitsiitseks. Muud infot võimalikest muudatustest – tugiostuprogrammi pikendamisest või suurendamisest - ei lisandunud. Korrati üle, et tugiostuprogramm mahus 80 miljardit eurot kuus jätkub tuleva aasta märtsini või vajadusel kauem. 

Draghi sõnul ei ole toimunud mingit olulist muudatust, mis annaks keskpangale alust kaaluda lisameetmeid. Need abinõud, mis juba käiku on lastud, toimivad Draghi sõnul aga hästi. "Keskpanga rahapoliitika ülekandemehhanism toimib praegu paremini kui kunagi varem," ütles Draghi. Mis tähendab, et keskpanga madalad baasintressimäärad kanduvad üle laenuintressidesse. Majandus jätkab aeglaselt toibumist.

Keskpank avaldas ka uue majandusprognoosi, milles kärpis veidi allapoole nii majanduskasvu kui ka inflatsiooni ootusi. Inflatsiooni prognoosib keskpank tänavu 0,2% ning kahel järgneval aastal 1,2% ja 1,6%. Juunikuise prognoosiga võrreldes alanes pisut tuleva aasta prognoos. Riskid on aga jätkuvalt üleval. 

„Sama jutt riskidest, kuid kui tahetakse, et valuuta nõrgeneks, siis tahtnuks turg kuulda rohkem stiimulist või sellise stiimuli väljavaadetest tulevikus,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Banco Santanderi valuutastrateeg Stuart Bennett. „Seda kommentaarid ei sisaldanud.“

Euro tugevnes 0,6%, 1,1311 dollarile. Börsid reageerid langusega. Stoxx Europe Index langes 0,8%.

Hetkel kuum