USA riskiinvestorid panustasid Eesti ettevõttesse

12. september 2016, 07:00
Aeg on raha - ettevõtja Hendrik Roosna pidi suutma oma idee maha müüa vaid mõne minutiga.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160912/NEWS/160909708/AR/0/AR-160909708.jpg

Eesti ettevõtja Hendrik Roosna pääses oma idufirmaga Silicon Valley ihaldatuimasse ärikiirendisse. Tema projekti esimesteks investoriteks olid näiteks Gmaili ja Yahoo loojad ning mitmed teised USA riskikapitalistid.

„Selline kogemus on USAs CVs parem kui Cambridge’i ülikooli diplom, sellega sa saad otse investorite juurde, sind kuulatakse alati ära,“ sõnas Roosna.

Roosna alustas Silicon Valleys Upgraded Technologiesi nimelise firmaga tänavu suvel. Tegemist on uudse fintech-platvormiga, mis arendab edasi erinevate seadmete väärtuse ajas muutumise analüütikat, sidudes selle finantseerimise ja kindlustusega.

„Tundsin, et turul on vajadus uurida asjade väärtuse ajas muutumist. Ehk kui palju on väärt telefon aasta hiljem,“ selgitas Roosna.

Eestlased panustasid ka

Projekti investeeris koos teiste Eesti investoritega ka rahvusvahelist mobiilimaksete teenust pakkuva Fortumo asutaja Rain Rannu. Rannu sõnul on selleks, et Silicon Valleys läbi lüüa, vaja paljude asjade kokkulangemist. „Head ideed, õiget tiimi just konkreetse probleemi lahendamiseks, suurt potentsiaalset turgu, head ajastust ja tugevat elluviimisvõimekust,“ loetles Rannu. Ta lisas, et sai Henrik Roosna ja tema partneri Jamon Alexander Rahniga suve hakul Palo Altos kohtudes aru, et neil on need kõik olemas. 

„Investeerisime Upgradedisse, kuna usume, et finantsteenuste valdkonnas leiavad praegu aset suured muutused, mis võimaldavad agressiivsetel start-up'idel vanade turuosaliste positsioone kõigutada,“ lausus Rannu.

Ärikiirendi Y Combinator, kuhu Eesti ettevõtja idufirma pääses, on maailma tihedaima konkurentsiga start-up-inkubaator. Y Combinatorist on tulnud üle tuhande ettevõtte, nende seas näiteks Airbnb, Dropbox ja Stripe. Kõikide ettevõtete väärus, kes on sealt välja kasvanud, on praegu üle 65 miljardi dollari ning nad on kaasanud üle 10 miljardi riskikapitali. 

Upgraded on alles teine Eesti firma, kel on õnnestunud sinna pääseda, esimene oli Click & Grow. Y Combinatori läbimine on Rannu sõnul start-up-maailmas väga kõva kaubamärk, mis aitab avada nii USA tippinvestorite kui suurfirmade uksi. „Aga see on vaid algus, raske töö oma plaanide elluviimisel seisab Hendrikul ja Jamonil ees,“ märkis Rannu.

Y Combinator kui maffia

„Y Combinator on maailma suurimaid tehnoloogiamaffiaid, mis toetab omasid, aitab omadele raha leida ja läbi lüüa,“ kirjeldas Roosna USA vanimat start-up'i-kiirendit. „Olen osa Silicon Valley tehnoloogiamaffiast.“

Roosna jaoks on sinna pääsemine lotovõit ja ta ei põe, et varem ei läinud sinna. „Kõige suurem väärtus ei ole raha, vaid koht selles maffias, et sind kuulatakse ja on võimalik teha suuri asju suurte ettevõtetega koos, saada neilt nõu, tuge ja abi,“ rääkis Roosna.

Roosna lisas, et nad tahavad muuta järelmaksuloogikat, et ei peaks maksma kogu asja väärtust välja. „Meie sihtgrupp on inimene, kes tahab uut tehnikat. Meie kompetents on see, et me teame, kui palju mingi seade on aasta pärast väärt,“ selgitas Roosna. 

Idee, et liisinguturul ja finantsvaldkonnas on ruumi innovatsiooni jaoks, tekkis Roosnal juba mõnda aega tagasi. Roosna on liisingu valdkonnas tegutsenud 14 aastat, sellest kaheksa on ta juhtinud tänaseks 8miljonilise käibega liisinguettevõtet Fusion Varahaldus AS. Seega oli tal selge siht niisugust teenust pakkuvat ettevõtet luua, aga selge oli ka see, et Eesti turg on selleks väga väike ning et sellist teenusena vahendada, on vaja väga palju investeeringuid tarkvarasse ja spetsialistidesse.

Kõrgharidust pole

Roosna lisas, et tal puudub kõrgharidus ja mingi aeg ta põdes seda. „Mul jäi see pooleli. Eestis on see kultus, et käi koolis, tee bakalaureus, magister. Mina ei teinud. Ma tunnen, et ma ei ole sellepärast jäänud asjadest ilma,“ lausus Roosna.

Ta lisas, et Silicon Valleys on argument see, et oled tugev reaalainetes ehk oskad näiteks programmeerida. „Oluline on see, mida sa teed, mida sa päriselt oskad ja mida sa teha tahad,“ rääkis Roosna oma kogemusest.

Roosnale rääkis Y Combinatorist tema sõber ja Upgradedi teine partner, ameeriklane Jamon Alexander Rahn. „Ta ütles, et sinna võib ju saata avalduse, aga sinna niikuinii ei saa. Tõenäosus on olematu, sest 70% ettevõtetest, kes sinna saavad, on USAst ja ainult 30% mujalt maailmast,“ lausus Roosna. Rahn juhtis varem Uberi Aasia kasvu ning tegeles autode liisinguga.

Roosnal endal ei olnud aimugi, mis asi see Y Combinator on, kuid ta otsustas avalduse saata. Pärast seda kutsuti ta esimesele vestlusele Kopenhaagenisse ning tänavu aprillis, pärast kahte intervjuuvooru Kopenhaagenis ja San Franciscos, selgus, et Upgraded pääses maailma kõige vingemasse ärikiirendisse. 

Roosna märkis, et USAs kestis intervjuu umbes 10 minutit ehk selle ajaga pidi ta oma idee neile maha müüma. „Süsteem käib nii, et pärast 10minutilist intervjuud on kaks võimalust. Kui sulle saadetakse meil, siis võib asjad kokku panna ja koju tagasi sõita. Kui saad kõne, siis oled edasi saanud ja osaled programmis,“ selgitas Roosna.

Programmi tingimused olid, et ettevõte asutatakse USAs, Y Combinator investeerib sellesse 120 000 dollarit ja saab 6% osaluse.

 

Esimene samm on Euroopa turg

Terve suve veetis Roosna kiirendis, kus igal teisipäeval esines mõne suure USA ettevõtte esindaja. Tuntumatest nimedest käisid kohal Google'i investor Ron Conway, Twitteri asutaja Jack Dorsey, Pixari ja Would Disney asutaja Edwin Catmull, Twilio asutaja Jeff Lawson. Ettevõtjad rääkisid oma kogemustest – kui raske on suure rahvusvahelise ettevõtte tegemine, millised on suurimad probleemid ja väljakutsed. 

22. ja 23. august oli kulminatsioon, kui toimus projektide esitlus. Saalis oli  üle 500 tippinvestori ja umbes sama palju jälgis toimuvat online'is. Aega oma idee tutvustamiseks oli 2,5 minutit. „Investorid otsivad järgmist Dropboxi või Airbnb'd. Nende suurim hirm on see maha magada,“ selgitas Roosna.  

Praegu käib meeskonna kokkupanemine ja n-ö käivitamiseks on korjatud umbes 2 miljonit eurot. See raha on saadud kokku rohkem kui kümne investori abil. „Tahame midagi juba sellel aastal ära teha. Me esimene samm on Euroopa turg,“ rääkis Roosna.

Roosna julgustab ka teisi Y Combinatorisse kandideerima. „Sinna on võimalik saada. Kui mina sain, siis järelikult on võimalik,“ nentis Roosna. Ta lisas, et Y Combinator eelistab praegu naisi.  

Küsimusele, kas tulevikkus on plaan ka start-up maha müüa, vastas Roosna, et ta ei välista seda. „Täna olen isetegija, see loob väärtust kõige rohkem,“ tõdes ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. September 2016, 07:09
Otsi:

Ava täpsem otsing