Alyona Stadnik • 15. september 2016 kell 10:45

Mis saab Terest?

Tere piimatööstus  Foto: Raul Mee

Praegu on keeruline hinnata, kas AS Tere saneerimismenetluse lõpetamisele järgneb uue saneerimise ellukutsumise katse või pankrotimenetlus - välistada ei saa kumbagi, aga targemad oleme mõne kuu pärast, ütles Lextali vandeadvokaat Urmas Ustav.

"Aegumatu teatriklassika kohaselt on Tere oma saneerimismenetlusega kahtlematult saanud kümme korda kuulsamaks," lausus Ustav. "Ahtakesest 53 paragrahviga saneerimisseadusest võetakse sõna otseses mõttes viimast. Menetlusdokumendid, numbrid ja plaanid elavad oma elu, piim samuti."

Võlausaldajad ei võtnud saneerimiskava vastu ehk ei hääletanud selle poolt ulatuses, mis võimaldanuks paluda kohtult selle kava kinnitamist. "Teatud juhtudel, sõltuvalt hääletajate arvust, on ettevõtjal võimalik paluda kohtul kinnitada võlausaldajatel vastu võtmata jäänud saneerimiskava," selgitas Ustav. "Maakeeli: võlausaldajad saneerimiskava heaks ei kiitnud, ent kuna hääletamisel osales teatud arv võlausaldajaid, on seaduse järgi võimalik, et kohus Tere saneerimiskava siiski kinnitaks, vaatamata sellele, et võlausaldajad seda heaks ei kiitnud." Sellele on Tere ka rõhunud.

Kohus määras saneerimiskava hindama kaks eksperti, kes mõlemad järeldasid, et Tere saneerimine ei ole tõenäoliselt edukas. "Nüüd on kohtu otsustada, mida järeldada - seaduse kohaselt saab vastuvõtmata saneerimiskava kinnitada juhul, kui ekspertide hinnangul on saneerimine tõenäoliselt edukas," selgitas Ustav.

Äripäev kirjutas septembri alguses, et Tere suurim võlausaldaja leidis kiirema viisi, kuidas saneerimist taotlevalt firmalt oma raha kätte saada – Tere emafirma Elveda pankroti ja Tere osaluse müügiga. 

"Tere omaniku Elveda pankroti korral lähevad pankrotivarana müüki Tere aktsiad, mis meedias kajastatu kohaselt samuti Tere kohustusi tagavad," kommenteeris Ustav. "Nimetatud varast saavad oma nõude rahuldatud Elveda võlausaldajad, vastavalt järjestusele." Ustav märkis, et kui midagi üle jääb, siis rahuldatakse ka teiste Elveda võlausaldajate nõuded.

"Tere aktsiate müük otseselt Tere võlausaldajate positsiooni ei mõjuta, edasine sõltub aga juba aktsiate omandaja tegevustest – kas tema näeb Terel hiilgavat valge-punasekirjut tulevikku või muutub värvigamma pisut argisemaks," sõnas ta. "Tere võlausaldajate nõuded leiavad lahenduse, olgu pluss- või miinusmärgiga, aga ikka Tere, mitte tema omanikühingu tasandil."

Panga huvi ei ole Tere lõpp

Tere ühe suurema võlausaldaja Nordea Panga esindaja ­Jaanus Mody hinnagul tuleks saneerimismenetlus lihtsalt lõpetada. "Menetluse koheseks lõpetamiseks on mitu alust," ütles ta. 

Mody sõnul on saneerimismenetluse egiidi all võlausaldajate õigused juba väga pikka aega külmutatud. "Ettevõte ei suuda võlgu tasuda ja see olukord ei ole ajutine. Arvestades olukorda, peaks loogiliselt järgnema või isegi juba praegu käima pankrotimenetlus," sõnas Mody.

Pankrotimenetluses jätkuks ettevõtte tegevus ning müüdaks Tere kui toimiv ettevõte. "Pankrotimenetlusega hirmutamine on küll psühholoogiliselt toimiv, kuid tegelikkuses võib see hoopis kasulik olla," leidis Mody.

Ta tõi täitena Weroli, millel oli samuti lõputuna näivaid probleeme eri omanike käes. "Pankrotimenetluses müüdi töötav Werol tervikuna ning kõik probleemid lõppesid peale müüki," lausus Mody. "Ka antud juhul ei ole ühegi olulise võlausaldaja, sh pankade huvides Tere tegevuse lõpetamine."

Kui Tere AS emaettevõte Elveda läheb pankrotti, siis sõltub edasine sellest, mis seis Terel pankroti väljakuulutamise ajal on. "Veel mõni aeg tagasi tundus, et ka pankroti korral saaks enamik võlgadest tasutud. Aga me ei tea, mis seisus on Tere täna või homme," tõdes Mody. "Kõik oleneb sellest, mis Teres võib olla toimunud, kui ka sellest, mis turul toimub. Saneerimismenetlus ole Terele kasulik olnud - niigi nõrk usaldus väheneb veelgi, samas on konkurents tugev."

Hetkel kuum