Sirje Rank • 22. september 2016 kell 11:30

Norra elas naftakriisi üle, kroon tugevneb

Norra on nafta hinna langusest üle saanud ilma negatiivsete intressimääradeta.  Foto: Scanpix/Reuters

Norra hakkab nafta hinna järsust langusest saadud tagasilöögist toibuma.

Täna tugevnes Norra kroon euro suhtes selle aasta kõige tugevamasse seisu, kui Norra keskpank jättis baasintressimäära kärpimata ning andis mõista, et kärbete tsükkel on läbi saamas.

Norra kroon tugevnes euro suhtes 1,2% 9,1318 krooni tasemele, olles ära puutunud ka 9,1223 krooni taseme, mis on kõige kõvem näit eelmise aasta detsembrist, vahendas agentuur Bloomberg.

Norra keskpanga otsus tuli turgudele mõnetise üllatusena. Enim jälgitud baasintressi määr jäi 0,50% peal muutmata. Panga juhi Oeystein Olseni sõnul jääb intressimäär lähemal ajal samale tasemele.

Norral on õnnestunud 2014. aasta nafta hinna langusest üle saada ilma negatiivsete intressimääradeta,  mida mitugi teist riiki on käiku lasknud. Seda suuresti tänu sellele, et valitsus suurendas kulutamist, ammutades raha riiklikust naftafondist. Koos baasintressimäära kärbete ja nõrga krooniga aitas see toestada Norra majandust väljaspool nafta- ja gaasisektorit.

Mitmed märgid viitavad, et halvim on nüüd ehk läbi. Norra naftasektor on küll kaotanud 40 000 töökohta ja töötuse määr on 5% tasemel kahe viimase kümnendi kõrgeim, kuid registreeritud töötute arvu kasv on aeglustunud. Tugev kasv on eluasemeturul – elamispindade hinnatõus on olnud prognoositust palju kiirem.

Hetkel kuum