Hansson: Eesti on Euroopa meister

Ardo Hansson  Foto: Andres Haabu
Eliisa Matsalu • 28. september 2016 kell 8:00

Kuigi Eesti investeerib võrreldes teiste Euroopa riikidega suure osa oma SKPst, jääb sellest majanduse kasvatamiseks väheks, ütles Eesti Panga juht Ardo Hansson.

Hansson rääkis täna Äripäeva majanduskonverentsil Äriplaan, et kuigi maailmamajandus on nõrgapoolne ja hädise kasvuga, on positiivne, et Eestile oluline Soome majandus näitab pärast pikalt kestnud langust paranemise märke. „Soome kasv on järgmisel aastal küll aeglane, kuid see on meile ikka hea uudis,“ ütles Hansson. Rootsi majandus seevastu aeglustub, kuid õnneks mitte drastiliselt.

Eesti majandus sõltub paljuski väliskeskkonna mõjudest. Hanssoni sõnul kasvab maailmamajandus praegu aastas umbes kolm protsenti. „Probleem on lihtsalt selles, et me tahame kiiremini kasvada. Paraku on arenevate riikide kasvupotentsiaal aeglustund,“ selgitas Hansson, miks üldpilt nõrk tundub. Suuremate majandustega riikide seis on tema sõnul stabiilne. Ka Ühendkuningriik on hakanud Brexiti šokist vaikselt väljuma.

Eesti ettevõtete üheks suuremaks piduriks on Hanssoni sõnul tööjõupuudus. Kusjuures suurim puudus polegi vaid spetsialistidest. „Enim pigistab hoopiski alumises otsas. Madalama palgaga töökohtade täitmiseks on raske tööjõudu leida,“ rääkis Hansson. Ta lisas, et Eesti palgakasv on Euroopaga võrreldes väga kõrge. Kuigi räägitakse, et kaua selline palgaralli kesta ei saa, ei ole Hanssoni sõnul ka näha, et see lähitulevikus väga tugevalt pidurduks. Nimelt on praegu täitmata ametikohtade hulk viimase seitsme aasta suurim. Samuti on näha, et töökohti vahetatakse tihedamini kui varem, mis näitab, et turg on töötajate poole kaldu.

Tagasihoidliku kasvu varjus toimuvad Hanssoni sõnul järgmisel aastal Eesti majanduses suured muutused. „Me liigume uue majandusmudeli poole, kus varasemast suuremat rolli mängib inimene oma oskuste ja teadmistega,“ ütles ta.

Hanssoni sõnul on aga Eesti Pank täheldanud investeeringute kasvu. „Paraku ainult investeeringutest ei piisa. Me peame oma tootlikkust parandama,“ ütles ta. Eesti investeerib suurema osa oma SKP-st, mis teeb temast ühe eeskujulikuma investeerija Euroopa riikide seas. „Eesti on investeerimises Euroopa meister,“ ütles Hansson.

Paraku on tema sõnul paljud teised riigid jõudnud väiksemate investeeringutega sama suurde majanduskasvu kui Eesti, mis näitab Hanssoni sõnul, et investeeringute juures polegi oluline vaid nende maht, vaid tõhusus.

Tasub teada

Järgmise aasta majandus:

Euroopat iseloomustab poliitiline ebakindlus, mis kajastub nii majanduse hetkeseisus kui ka väljavaatesEesti jaoks olulised välisturud kasvavad järgmisel aastal tagasihoidlikultEesti majanduskasv ei seisa vähese sisenõudluse tagaMajanduskasvu kiirenemine sõltub ettevõtete konkurentsivõimest välisturgudelEttevõtete konkurentsivõime ja tootmispotentsiaal vajavad majanduspoliitika tugePalku jäävad survestama kahanev tööealine elanikkond ja asjaolu, et majandus muutub tööjõukesksemaksTurg sunnib üha jõulisemalt lõpetama odavamal tööjõul põhinevaid ärimudeleidÜlemäärane surve väikese tootlikkusega ettevõtetele, mida muu hulgas võib põhjustada alampalga liiga jõuline kasv, võib tööpuudust suurendada ja majanduse pikaajalist kasvuväljavaadet kahjustada

Allikas: Ardo Hansson

Hetkel kuum