Sirje Rank • 4. oktoober 2016 kell 14:15

Brexit ei toonud krahhi, IMF tõstis prognoosi

Foto: Scanpix/REuters

Rahvusvahelise Valuutafondi värskes maailmamajanduse prognoosis on Suurbritannia tänavust SKP prognoosi kergelt ülespoole korrigeeritud, sest referendumi otsus Euroopa Liidust lahkuda ei ole majandusele nii suurt tagasilööki andnud, kui arvati.

Referendumi eel süüdistasid Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise pooldajad IMFi hirmutamistaktikas. Rahvusvahelise Valuutafondi juht Christine Lagarde hoiatas majanduslanguse eest. Värske prognoosi järgi on aga Suurbritannia SKP kasv tänavu G7 riikide seas kõige kiirem.

Uue prognoosi järgi kasvab Suurbritannia majandus tänavu 1,8% ja tuleval aastal 1,1%. Tuleva aasta prognoosi on IMF veidi kärpinud.

IMF nentis oma ülevaates, et Brexit on sündmus, mille mõjud ilmnevad alles ajapikku. Kõik sõltub sellest, millises ulatuses vastastikused kaubandussuhted ja raha liikumine katkevad. See saab ilmseks alles aastate pärast.

Praegu on aga ka OECD, Morgan Stanley, Goldman Sachs ja Suurbritannia keskpank kõik oma esialgseid musti stsenaariume helgemaks kohendanud, vahendas agentuur Bloomberg.

See oli üks meie stsenaariumidest, kommenteeris IMFi peaökonomist Maurice Obstfeld algset sünget prognoosi. Ta osutas ka Suurbritannia keskpanga rollile šoki mõju leevendamisel. Tulevaks aastaks prognoosib IMF kasvu aeglustumist – algavad kõnelused liidust lahkumiseks. Juba on märke, et firmad on oma investeeringud ootele pannud.

Hetkel kuum