USA presidendivalimised vaatlejate tähelepaneliku pilgu all

05. oktoober 2016, 08:45
Eelvalimised USAs
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161005/NEWS/161009891/AR/0/AR-161009891.jpg

8. novembril toimuvad USA presidendivalimised on seekord vaatlejate erilise tähelepanu all, kuna kardetakse reeglite rikkumist, vahendab Reuters.

Kodanikuaktivistid on nimelt viidanud, et mustanahalised hääletajad võivad võrreldes varasema ajaga silmitsi seista mitmete probleemidega enne, kui nad hääletuskabiini saavad minna.

Samuti on aktivistid öelnud, et murettekitav on just see, et esimest korda viimase 50 aasta jooksul on reaalne oht, et valimisprotseduur saab olema rassiliselt kallutatud. Sellega viidatakse eeskätt kolm aastat tagasi toimunud kohtuvaidlusele, mille tulemusena kaotati ära reegel, et mõned ajalooliselt tundlikud piirkonnad peavad valimisseaduse muutmiseks taotlema eriluba. Aktivistid on viidanud, et pärast seadusemuudatust on valijate identifitseerimine muutunud keerukamaks ning paneb ebasoodsasse olukorda eeskätt vähemusgruppide esindajad ning madala sissetulekuga inimesed.  

Valimisvaatluseid korraldava OSCE USA presidendivalimiste vaatlusmeeskonna juht Audrey Glover märkis, et juba praegu on tulnud vihjeid selle kohta, et valima registreerimise, valija identifitseerimise kui ka elektroonilise hääletamise puhul on olnud probleeme. “Me laseme siiski faktidel kõneleda ehk eks paistab,” märkis ta.

Vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump on mitmel korral viidanud, et valimised ei pruugi olla ausad. Glover märkis, et OSCE vaatlejate näol pole tegu politseinikega.

Samuti on organisatsioon viidanud, et USA peaks tegema parendusi valimiste läbiviimise osas: näiteks võiks valija elektroonilisest hääletamisest maha jääda ka kirjalik märge. Paljud osariigid seda aga ei tee. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2016, 08:50

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing