Ave Lepik • 15. november 2016 kell 12:33

Mis mees on Venemaal vahistatud minister Uljukajev?

Majandusminister Aleksei Uljukajev kohtub president Vladimir Putiniga.   Foto: epa

Täna öösel peeti kinni Venemaa majandusminister Aleksei Uljukajev, kes tabati 2 miljoni dollari suuruse altkäemaksu vastuvõtmise hetkel. Mis inimene Uljukajev on ja milline on tema taust?

Aleksei Uljukajev sündis 1956 Moskvas, sai sisse Lomonossovi-nimelisse Moskva Riiklikku Ülikooli teisel katsel ning astus sama ülikooli majandusteaduskonna aspirantuuri. Tal on doktorikraad Šveitsis asuvast ülikoolist Pierre-Mendes France.

Osaledes 1980ndate keskel Peterburi-Moskva majandusseminaridel tutvus ta Anatoli Tšubaisi ja Jegor Gaidariga ning hakkas kaasa lööma klubi Perestroika ja Demokraatlik Perestroika tegevuses.

Majandusreformija Gaidari meeskonnas

Gaidari kutsel alustas Uljukajev 1988. aastal tööd ajakirja Kommunist majandustoimetuse konsultandina, seejärel sai temast peatoimetaja asetäitja. Ta on olnud ka ajalehe Moskovskije Novosti poliitiline vaatleja, teinud kaastööd ajakirjale Otkrõtaja Politika ja ajalehele Demokratitšeskii Võbor, olnud mitmete majandusväljaannete toimetuse kolleegiumi liige.

Pärast NSV Liidu kokkukukkumist sai Uljukajevist Gaidari valitsuses majandusnõunik ja Gaidari abi. 1993. aastast oli ta peaministri esimene asetäitja. Gaidari valitsusest lahkumise järel sai temast Üleminekuperioodi majandusprobleemide instituudi direktori (kelleks oli Gaidar) asetäitja. Kuni 2008. aastani oli ta instituudi juhtiv teaduslik kaastöötaja.

Aastal 2000 määrati Uljukajev rahandusminister Aleksei Kudrini esimeseks asetäitjaks, selles ametis vastutas ta jõustruktuuride rahastamispoliitika eest. 2004 sai temast Venemaa Keskpanga juhi esimene asetäitja, samast aastast kuulub ta ka keskpanga direktorite nõukogusse. Venemaa Keskpangas juhtis ta krediidipoliitika komiteed.

2013. aasta 24. juunil määrati Venemaa majandusministriks.

Sattus ka nn Panama-paberite afääri

Selle aasta aprillis avastas rahvusvaheline ajakirjanike konsortsium Briti Neitsisaartel 2004 registreeritud ja 2009. aastani tegutsenud offshore-firma Ronnieville Ltd, mille juht oli Uljukajevi poeg Dmitri. Dokumentidest nähtus, et 2006. aastal vahetas Dmitri välja keegi Julia Hrjapina, keda nn Panama-pabereid uurinud ajakirjanikud peavad Uljukajevi naiseks. Formaalselt pole mingit seaduserikkumist toime pandud – Uljukajev, kes ise töötas sel ajal keskpangas, tõrjus kõiki süüdistusi ja ütles, et tal pole selle offshore’iga mingit pistmist.

Aastal 2007 nimetas Nezavisimaja Gazeta ta Venemaa 100 tipp-poliitiku hulka. On olnud tegev ka õppejõuna, olles kümmekond aastat tagasi Moskva Riikliku Ülikooli rahanduse ja krediidi teaduskonna dekaani asetäitja.

Uljukajev on avaldanud ka luuletusi ja ta on välja andnud kaks luulekogu (aastatel 2002 ja 2012). Valdab inglise ja prantsuse keelt, hobideks matkamine, aerutamine ja ujumine.

Hetkel kuum