Äripäev • 24. november 2016 kell 13:30

Ääremaa kinnisvara kaotab kiiresti väärtust

Soomes kaotab ääremaal asuv kinnisvara väärtust isegi kiiremini kui Eestis.  Foto: Raul Mee

Kinnisvarahinnad väljaspool Soome tõmbekeskusi langevad veel kiiremini kui Eestis - vaid viimase aastaga on maakohtade väärtusest kadunud 20-30 protsenti, vahendas 1Partner Kinnisvara Helsingin Sanomate analüüsi.

1Partner Kinnisvara tegevdirektori Martin Vahteri sõnul elab 2 miljonit soomlast langevate kinnisvarahindadega piirkondades, kuhu kodu ostes on tõenäoline, et see tuleb hiljem odavamalt ära anda.

"Ääremaastumist ehk inimeste ja elu maalt ärakolimist ei põhjusta ka Eestis mitte meie valitsuse tegematajätmised, vaid see on ülemaailmne trend. Linnastumine on toimunud järjepanu sajandeid, kuid protsess on nüüd hüppeliselt kiirenenud. Ka Soomes on kinnisvarahinnad tõusnud 2006.-2007. aasta buumi tasemele vaid tõmbekeskustes. Turg paneb hinna paika ja midagi pole teha, kui inimesed kolivad ära ja nõudlus langeb," rääkis Vahter.

Helsingin Sanomate analüüsi järgi langes Helsingis kinnisvara ruutmeetri keskmine hind viimase aastaga 16,6 protsenti, 3700 euroni, aga saja kilomeetri kaugusel asuvas Hämeenlinnas tervelt 35 protsenti, 780 euroni.

"Soome maapiirkondades on kinnisvara keskmine ruutmeetri hind üllatavalt odav, 500-800 eurot. See on madalam kui ehitushind isegi Eestis. Tõmbekeskusest väljapoole on kodu rajamine kallis ning nii eestlased kui soomlased ei saa majaehitusele kulutatud raha alati tagasi," rääkis Vahter. "Inimesed kolivad linna, mitte sellepärast, et nad on rikkad, vaid vastupidi - sest nad on vaesed. Maal elamiseks peab olema jõukas ja hea tervisega."

Hetkel kuum