Ave Lepik • 1. detsember 2016 kell 18:14

Hollande ei kandideeri uuesti Prantsusmaa presidendiks

Francois Hollande  Foto: epa

Prantsusmaa president Francois Hollande teatas äsja riigitelevisiooni otse-eetris, et loobub kandideerimast 2017. aastal toimuvatel presidendivalimistel.

"Otsustasin mitte kandideerida ja mitte taotleda riigijuhina teist mandaati," tegi ta Elysee paleest avalikkust üllatava avalduse. Ta on Viienda Prantsuse Vabariigi ajaloo esimene president, kes uuesti ametisse ei kandideeri.

"Annan endale täielikult aru sellest, et minu kandidatuuri esiletõstmine võiks seada ohtu Prantsusmaa vasakjõudude ühtsuse," ütles Hollande. Ta lisas, et tegi otsuse vastutustundega, sest jutt ei käi mitte isikust, vaid riigi tulevikust. 

Sotsialistist Hollande, kellel on avaliku arvamuse küsitlustes madal reiting, võis selle avaldusega loovutada koha oma parteikaaslasele peaminister Manuel Vallsile, kes on öelnud, et ei välista presidendiks kandideerimist. Vasakpoolsed valivad oma presidendikandidaadi 22. ja 29. jaanuaril. 

Läinud nädalavahetusel valiti konservatiivide presidendikandidaadiks Francois Fillon, kes lülitas konkurentsist välja eelmise riigipea Nicolas Sarkozy.

Aprillis ja mais 2017 toimuvatel presidendivalimistel kandideerib ka paremäärmuslane Marine Le Pen, kes jääb praegu küsitlustes populaarsuselt Fillonile alla: Fillonil on toetust 29%, Le Penil 23%.

Novembris teatas oma kandideerimisest ka Hollande'i endine majandusminister Emmanuel Macron, kes on avaliku arvamuse küsitluste põhjal populaarsuselt kolmas kandidaat 13 protsendiga.

Hetkel kuum