Kissinger kiidab Trumpi välisministri valikut

Henry Kissinger läinud nädalal Oslos Nobeli rahupreemia fooorumil  Foto: Scanpix/Reuters
Sirje Rank • 15. detsember 2016 kell 6:45

Välispoliitika grand old man Henry Kissinger jätkab 93 aasta vanuselt välispoliitika kommenteerimist ja maailma liidrite nõustamist, vaatamata kõrgele eale.

Eile avaldas ta arvamust USA presidendiks valitud Donald Trumpi välisministri kandidaadid nimetamise kohta, tõrjudes kriitikat, et kauaaegne Exxoni juht Rex Tillerson oma hea läbisaamise tõttu Venemaaga sellesse ametisse ei sobi.

„Ma ei pööra mingit tähelepanu sellele argumendile, et tal on Venemaaga liiga sõbralikud suhtud,“ ütles Kissinger. „Exxoni juhina on tema töö Venemaaga hästi läbi saada. Ta oleks Exxoni juhina täiesti kasutu, kui tal Venemaaga töötavat läbisaamist ei oleks,“ tsiteeris Kissingeri agentuur Bloomberg.

Seda ei pea vaatama kui isiklikke suhteid indiviidide vahel, ütles Kissinger, kiites Trumpi valikut. Kissinger ise on koos Tillersoniga istunud ühe Washingtoni mõttekoja nõukogus.

Mõni nädal enne ametisse asumist 20. jaanuaril on Donald Trump külvanud ebakindlust nii suhetesse liitlaste kui vastastega. Lisaks sellele, et Trump on väljendanud soovi parandada suhteid Venemaaga, on ta teravalt kritiseerinud Hiinat valuuta ja kaubanduspoliitika pärast ning pidanud pretsedenditu telefonivestluse Taiwani presidendiga, mis Hiinat väga pahandas.

Kissinger on mees, kes enam kui neli kümnendit tagasi vahendas president Richard Nixoni välisministrina Hiina ja USA suhete taastamist. Sealtpeale on ta nõustanud kõiki USA presidente. Mitteametliku maailma liidrite nõustaja rolli jätkab ta ka praegu, olles külastanud novembri algul toimunud USA presidendivalimiste järel New Yorgis Donald Trumpi ja Pekingis Hiina presidenti Xi Jinpingi. Ka Venemaa president Vladimir Putin vestleb Kissingeriga aeg-ajalt.

Trumpi telefonivestlust Taiwani presidendiga Kissinger õigeks käitumiseks ei pea. Kissingeri sõnul ei olnud see ei tark ega kuigi efektiivne samm. Ta väljendas lootust, et Trump peab siiski kinni ühe Hiina poliitikast ning väldib ametlikke suhteid saarega, mida Hiina peab oma territooriumi osaks.

Kissinger ei avaldanud, mis nõu ta Hiinas andis, kuid Hiina reaktsioon Trumpi vestlusele Taiwani presidendiga jäi suhteliselt vaoshoituks.

Hetkel kuum