Sirje Rank • 22. detsember 2016 kell 11:45

Trump toob Valgesse Majja terava Hiina kriitiku

USA kaubandusnõukogu tulevane juht Peter Navarro.  Foto: Kuvatõmmis telekanali CNBC ekraanilt

USA ametisse asuval valitsusel saab olema tööstuspoliitika edendamiseks Valges Majas ka eraldi kaubandusnõukogu, mille etteotsa määras USA järgmine president Donald Trump ägeda Hiina kriitiku, ökonomist Peter Navarro.

Navarro sulest on ilmunud raamatud „Surm Hiina käe läbi“ (Death by China) ja „Tulevikusõjad Hiinaga: kus need sõditakse, kuidas neid võita“.

„Ta on suure ettenägemisvõimega dokumenteerinud kahju, mis globaliseerumine Ameerika töötajatele on tekitanud, ja pakkunud välja visiooni, kuidas meie keskklass taastada,“ teatas Trump oma valiku põhjenduseks. „Lugesin aastaid tagasi üht Peteri raamatut Ameerika kaubandusprobleemidest ja tema argumentide selgus ja analüüsi põhjalikkus avaldas mulle suurt muljet,“ märkis ta.

Navarrost saab USA kaubandus- ja tööstuspoliitika direktor ning presidendi abi, teatas Trumpi meeskond.

Trumpi sõnul on Navarro ülesanne välja töötada selline kaubanduspoliitika, mis vähendab USA kaubandusdefitsiiti, laiendab majanduskasvu baasi ning aitab peatada töökohtade väljavoolu USAst.

Navarro valik kinnitab taas, et lisaks vabariiklaste traditsioonilistele teemadele – maksukärped ja vähem regulatsioone – hakkavad USA uue valitsuse poliitikas tooni andma Trumpi valimiskampaanias markeeritud protektsionistlikumad hoiakud: osta kodumaist, palka kodumaist, tooda Ameerikas. Ning Navarro vaated jõuavad Valgesse Majja, mis kinnitab, et Trumpil on kindel kava suhted Hiinaga üle vaadata.

Trump süüdistab Hiinat ebaausas konkurentsis, mille tõttu on USA tööstussektoris kadunud palju töökohti. Trump on ähvardanud Hiina impordile kõrged trahvitollid kehtestada ning nimetada Hiina valuutakursiga manipuleerivaks riigiks, et sel moel oma tootjatele ekspordieelist luua.

Navarro on Harvardi ülikooli doktorikraadiga ökonomist, kes töötab professorina California ülikoolis. Ta oli juba Trumpi valimiskampaania ajal tema peamisi majanduspoliitika nõunikke koos miljardär Wilbur Rossiga, kellest Trump plaanib teha oma kaubandusministrit.

Navarro on teravalt kritiseerinud nii Hiina majandus- kui ka sõjapoliitikat. Neli peamist n-ö varjatud kaubandussõja võtet, millele Navarro on läbi aastate osutanud, on Hiina illegaalsed ekspordisubsiidiumid, valuutakursiga manipuleerimine, intellektuaalse omandi vargus ning madalad tööohutuse ja keskkonnastandardid.  

Laastava kaubandussõja risk

Navarro on pareerinud hoiatusi, et Hiinale sanktsioonide kehtestamine võib vallandada laastava kaubandussõja. Koos Wilbur Rossiga on ta vastu väitnud, et Hiinal ja teistel USA kaubanduspartneritel oleks taolisest konfliktist palju rohkem kaotada, kuna nad on ise nii suures sõltuvuses USA turust.

Ajaleht Wall Street Journal kirjutas, et mitmed liberaalsed majanduseksperdid, kes ei pruugi Navarro ideedega nõus olla, tunnustavad teda julge isemõtlemise eest globaliseerumisega seotud kulude vaagimisel. „Ta aitas kaasa sellele, et hakati rääkima ka globaliseerumise varjukülgedest, mida poliitiline eliit aastakümneid ignoreerinud on, tekitades sellega suurt kahju, ja ma tunnustan teda selle eest,“ ütles president Obama administratsiooni endine majandusekspert Jared Bernstein.

Kaubanduse alalt on Donald Trump öelnud, et plaanib juba oma esimesel tööpäeval Valges Majas USA allkirja Vaikse ookeani üleselt vabakaubanduslepingust (TPP) ning rääkida uuesti läbi Bill Clintoni presidendiks oleku ajal sõlmitud Põhja-Ameerika vabakaubanduslepingu (NAFTA) tingimused.

Suhted Hiinaga on Trump piredaks ajanud veel enne Valgesse Majja jõudmist, võttes protokolli rikkudes vastu Taiwani presidendi telefonikõne. Hiina ei aktsepteeri Taiwani kohtlemist iseseisva riigina ja pani seda sammu pahaks. Trump aga ütles, et ei tunne end tingimata Hiina „ühe Hiina poliitikaga“ seotud olevat.  

Hetkel kuum