Sirje Rank • 31. jaanuar 2017 kell 10:45

Trumpi nõunik: Saksamaa kasutab alahinnatud valuutat

Presidendi nõunik Peter Navarro paremalt teine  Foto: Scanpix/Reuters

Saksamaa kasutab „äärmiselt alahinnatud“ eurot, et ekspluateerida USAd ja oma Euroopa Liidu partnereid, ütles USA presidendi Donald Trumpi majandusnõunik Peter Navarro.

Navarro, kes on Trumpi Riikliku Kaubandusnõukogu juht, ütles intervjuus ajalehele Financial Times, et euro on nagu „varjatud kujul Saksa mark“, mille madal vahetuskurss annab Saksamaale oma peamiste kaubanduspartnerite ees eelise. Neist sõnadest võib järeldada, et kaubandussuhetes kavatseb USA uus administratsioon märkimisväärselt tähelepanu pöörata valuutakurssidele, kirjutab leht.

Erinevalt USA senisest poliitilisest kursist tituleeris Navarro Saksamaa üheks peamiseks põhjuseks, mis takistab USA-l Euroopa Liiduga vabakaubanduskokkulepet sõlmimast. Nii on kõnelused ELi ja USA vabakaubanduslepingu (TTIP) üle tema sõnul surnud. Trumpi valitsus kavatseb multilateraalsete kaubanduslepingute asemel keskenduda kahepoolsetele lepingutele.

„Oluline põhjus, mis ei lase TTIPd käsitleda kahepoolse lepinguna, on Saksamaa, mis jätkab teiste Euroopa Liidu riikide ja USA ekspluateerimist „varjatud kujul Saksa margaga“, mis on väga suurelt alahinnatud,“ ütles Navarro. „Saksamaa suur struktuurne kaubanduskonto ülejääk kaubavahetuses ülejäänud Euroopa Liidu riikide ja USAga joonib alla Euroopa Liidu heterogeensuse – nii on tegemist multilateraalse lepinguga kahepoolse lepingu rõivastes,“ tsiteeris Navarrot Financial Times.

Navaorro lisas, et uue valitsuse prioriteet saab olema ka USA suurfirmade rahvusvaheliste tarneahelate lammutamine, et tootmine USAsse tagasi tuua.

Hetkel kuum