Pille Ivask • 7 jaanuar 2017

Miks targad inimesed ettevõtluses ebaõnnestuvad?

Maksimalism pole ettevõtluses alati parim   Foto: Reuters/Scanpix

Kuigi ettevõtja peab olema tark ja nutikas, hakkab liiga palju teadmisi ja oskusi äritegevust pigem segama.

Väljaande Entrepreneur ajakirjanik Carol Roth arutleb, et liiga targad inimesed kipuvad ettevõtjatena üle mõtlema ning kuna neil on oskusi erinevatest valdkondadest, ei taha, suuda ega oska nad sageli teiste inimestega koostööd teha.

Ta toob välja viis põhjust, miks väga targad inimesed ettevõtluses sageli ebaõnnestuvad.

Nad tahavad kõike ise teha. Paljud inimesed pole meeskonnamängijad, mistõttu tahavad nad kõik ise ära teha, kuna on veendunud, et ise tehes saavutab parima kvaliteedi. Nii kirjutavadki nad ise äriplaani, koostavad eelarve, teevad turunduskava ning lõpuks tegelevad ka müügitööga. On selge, et sellise töökoormusega ei suuda igavesti jätkata ning varem või hiljem hakkab üks või teine tegevus kannatama.

Kuigi paljud ettevõtjad võivad väita, et üksi üritamine on algusfaasis normaalne ning paljud teevad kõike ise, pole pikas perspektiivis see siiski jätkusuutlik, eriti siis, kui inimese enda valik on kõik ise ära teha, kuna ta ei kipu teisi usaldama.

Nad ei oska manipuleerida. Paljudel juhtudel võib inimestada, kuidas on võimalik, et inimesed, kes pole just karbi kõige teravamad pliiatsis, on edukad ettevõtjad? Roth kirjutab, et kuigi oskustest ja ka teadmistest võib puudu jääda, on nad väga osavad inimeste tundjad ning oskavad targad inimesed enda jaoks tööle panna. Nad teavad, kuidas inimestega manipuleerida, et nood tema kasuks tööle asuksid. Samuti on neil täpne ülevaade ja ettekujutus, kellele missugused ülesanded täpselt delegeerida.

Nad ei oska teisi kaasata. Ideaalis võiksid targad inimesed olla teistele motivaatoreiks, ent kuna sageli meeldib neile ise kõik ära teha, raiskavad nad aega ning selle asemel, et leida enda kõrvale professionaale ning ehitada üles hea meeskond, kipuvad nad hoopis suure kohustuste koorma all kokku vajuma. Targad inimesed peaksid keskenduma seega teiste inimeste motiveerimisele ning oma tarkuse jagamisele teiste inimestega, mitte hoidma omaette, kuna see takistab edu saavutamast.

Nad ajavad asjad keeruliseks. Samuti on tarkade inimeste üheks omaduseks asju liiga keeruliseks mõelda. Tuntud printsiip KISS (keep it simple, stupid – ära aja asju keeruliseks, loll) ei kipu nende inimeste puhul sageli paika pidama. Samuti võib sageli täheldada, et väga tagad inimesed ei suuda pealtnäha keerulisi asju lihtsaks mõelda ning see võib takistada neid plaaniga alustamast, kuna nad tunnevad, et pole valmis.

Nad kardavad kaotada. Probleem, millega targad inimesed sageli silmitsi seisavad ning mis neil takistab edu ja töötava äriplaani väljatöötamist, on hirm kaotada. Nad mõtlevad läbi iga pisiasja, kaaluvad riske ning seejärel leiavad, et kuna neil on rohkem kaotada kui võita, jätavad nad asja pooleli. Liigne kalkuleeritus on lennukate ideede puhul sageli aga ohtlik ning mõnikord on mõistlik alustada ideega ilma sellele liigselt mõtlemata.

Hetkel kuum